Trzy historie, jeden dom

"Pamięć wody" - reż. Bogdan Tosza - Teatr im. Jaracza

Trzy siostry, trzy różne charaktery, trzy inne wspomnienia dzieciństwa, a jeden dom. Historia siostrzanych kłótni i nieporozumień. Czy śmierć matki to tragedia, która pozwoli zapomnieć o dawnych urazach? O tym będzie można się przekonać w Polkowicach już 22 marca o godz. 19.00 podczas spektaklu „Pamięć wody” Teatru im. S. Jaracza.

Teoria tytułowej pamięci wody zakłada, że woda jest jak taśma magnetyczna, która gromadzi i przechowuje informacje. Powtarzające się doświadczenia człowieka, trudne i bolesne wspomnienia muszą być kiedyś wymazana, choć nie jest to łatwe.
Bohaterkami sztuki są trzy siostry, z których każda żyje swoim życiem. Nadchodzi jednak chwila, gdy muszą się znów spotkać – to pogrzeb matki. Każda z nich przeżywa ten dramat na swój sposób. Choć pozornie różne, wszystkie odczuwają potrzebę miłości, bliskości i niewymowny żal do rodziców. Czy w obliczu tragedii rodzinnej uda im się odnaleźć porozumienie? Czy można zapomnieć o krzywdach z przeszłości? Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby? „Pamięć wody" to sztuka, która nie tylko zadaje te pytania, ale też stara się na nie odpowiedzieć.
Spektakl jest opowieścią pełną dramatyzmu i zawiłości ludzkiego losu, a zarazem pogodną i pełną czarnego humoru. Tematyka nie należy do łatwych, a mimo to nie jest ani sztuczna ani nadmiernie patetyczna. Ciekawy scenariusz współczesnej brytyjskiej dramatopisarki Shelagh Stephenson, doskonałe dialogi, a także odpowiednio budowane emocje i ich różnicowanie sprawia, że sztuka na długo pozostaje w pamięci. Wszystko jest tu doskonale zbalansowane, a Matylda Paszczenko, Urszula Gryczewska i Katarzyna Cynke dały świetny popis umiejętności aktorskich.
Program XV Festiwalu „Oblicza Teatru" oraz informacje na temat spektakli na stronach pca.pl oraz dniteatru.pl. Informacje na temat biletów i rezerwacja miejsc pod nr tel. 76 746 88 14.

Agnieszka Marciniak
Materiał Teatru
22 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia