Trzy kobiety i on

„Sprawa. Dzieje się dziś" - reż. Martyna Majewska - Teatr Polski w Bydgoszczy

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na popremierowe pokazy spektaklu „Sprawa. Dzieje się dziś" w reżyserii Martyny Majewskiej. Premiera odbyła się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.

Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta – Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.

Dziś o aborcji mówi się często i głośno – mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze – nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. „Sprawa. Dzieje się dziś" jest projektem, który oddaje głos osobistej historii. W spektaklu występują: Dagmara Mrowiec-Matuszak, Paulina Wosik, Małgorzata Witkowska (nagrodzona za rolę Antosi na Festiwalu Prapremier 2018) oraz Damian Kwiatkowski.

Dramat „Sprawa Moniki" Morozowicz-Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi. Należy dodać, że Teatr Polski w Bydgoszczy nie po raz pierwszy wystawia „Sprawę Moniki", choć po raz pierwszy w budynku przy al. Mickiewicza. W 1946 roku w Bydgoszczy inscenizacji dramatu podjęła się Zofia Modrzewska.

Maria Morozowicz-Szczepkowska
Sprawa. Dzieje się dziś
adaptacja Martyna Majewska, Daria Sobik
reżyseria Martyna Majewska
dramaturgia Daria Sobik
scenografia i kostiumy Anna Haudek
muzyka Ina West
wideo VJ Emiko
inspicjent Adam Pakieła
występują Dagmara Mrowiec - Matuszak, Małgorzata Witkowska, Paulina Wosik oraz Damian Kwiatkowski

Terminy:
30 października godz. 19.00
31 października godz. 19.00 [studencka środa]
2 listopada godz. 19.00
3 listopada godz. 19.00
4 listopada godz. 16.00

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET). Szczegóły na www.teatrpolski.pl

Paulina Wenderlich
Materiał Teatru
27 października 2018
Portrety
Martyna Majewska

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia