"Trzy kultury" Studia Teatralno-Muzycznego

Dzień Dawida Rubinowicza w Bodzentynie

4 września w Bodzentynie (zagroda Czernikiewiczów, scena letnia) odbędzie się premiera spektaklu "Trzy kultury" Studia Teatralno-Muzycznego Doroty Anyż. Widowisko odbędzie się w ramach Dnia Dawida Rubinowicza

Spektakl opowiadający muzyką i słowem o pięknie Ziemi Świętokrzyskiej i współistnieniu nad brzegiem Psarki przedstawicieli trzech społeczności: bodzentyńskiej, żydowskiej i obozujących w cieniu puszczańskich jodeł taborów cygańskich.
Nowatorskie aranżacje w muzyce Piotra Resteckiego są inspirowane rytmem reggae, bluesa, jazzu, fingerstylu. Spektakl jest formą połączenia etiud teatralnych opowiadających w mądry, głęboki, ale także wesoły i kabaretowy sposób o folklorze wszystkich trzech kultur. Literackie teksty, które powstały na terenie Gór Świętokrzyskich w formie pogwarków sięgają do historii, mądrości ludowej, legend i wierzeń związanych z tym miejscem, a przez współczesnych mieszkańców nieznanych.
Spektakl "Trzy kultury" przygotowało Studio Teatralno-Muzyczne Doroty Anyż z Kielc. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Restecki, który wspólnie z Marcinem Skabą wykona ją na żywo wspólnie z wokalistka Dorotą Milcarz. Adaptacja i reżyseria Dorota Anyż.

DZIEŃ DAWIDA RUBINOWICZA
4 WRZEŚNIA 2010 BODZENTYN

g. 16.00 - odsłonięcie pomnika poświęconego rodzinie Maxa Szafira - cmentarz żydowski, Bodzentyn, Zagroda Czernikiewiczów, ul. 3 Maja
g. 17.00 - spotkanie z Jadwigą Płonką córką Kazimierza i Marii Zygadlewiczów, którzy w roku 1983 otrzymali medal "Sprawiedliwy pośród Narodów Świata"
g. 18.00 - spotkanie z Ewą Wymark szwedzką dziennikarką autorką pracy o Żydach bodzentyńskich w latach 1939-1942
g. 19.00 - prezentacja nowego wydania "Pamiętnika Dawida Rubinowicza" - Jan Pałysiewicz
g. 19.30 - Widowisko muzyczne - "Trzy Kultury".

Materiał nadesłany
20 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia