Trzy Mojry snują nić życia

"Edyp cię kocha" - reż. Cezary Iber - Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie

2 maja na Scenie na Zapleczu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego odbędzie się prapremiera spektaklu "Edyp cię kocha" Simona Doyla i Gavina Quinna w reżyserii Cezarego Ibera, laureata nagrody publiczności za najlepszy spektakl V Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr 2014".

Czy jesteśmy kowalami swego losu, czy tylko pionkami w rozgrywkach bogów? Wolna wola kontra przeznaczenie. Kto może wiedzieć o tym lepiej niż Edyp. Całe życie uciekał od okrutnej przepowiedni, tylko po to by na koniec bezlitośnie się z nią skonfrontować.

Edyp i jego rodzina. W tym dramacie, przeniesieni we współczesne czasy. Jednak bez względu na okres i miejsce relacje pozostają takie same.

Rodzina, która jest skazana na zagładę ale czy dlatego, że tak chcą bogowie i kosmiczne klątwy, czy dlatego, że zepsucie drąży ich od wewnątrz? Chore relacje, wiecznie niewyjaśnione, skrywane kłamstwa, frustracje i zależności. Igraszki bogów i igraszki ludzi. Kompleksy i depresje. Walka, grill z ociekającymi kiełbaskami i rodzinna terapia.

Także jest to historia pewnej antycznej, a jednocześnie współczesnej rodziny, moralności, a raczej jej upadku, seksualności, a przecież tylko wykorzystania i w końcu przeznaczenia i wolnej woli.

Trzy Mojry snują nić życia. Jedna ją nawija na prządkę, druga nawleka na igłę, a trzecia przecina. Ot i cała historia.

(-)
Materiał Teatru
1 maja 2015

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia