Trzy niezwykłe wieczory na wawelskim dziedzińcu
21. Letni Festiwal Opery KrakowskiejTradycją Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Teatr Opery" (9 czerwca – 2 lipca 2017) i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stały się widowiska plenerowe na wawelskim dziedzińcu. Dzięki wieloletniej współpracy z Dyrekcją Zamku Królewskiego, po raz kolejny będziemy mogli „zachwycać się" muzyką i tańcem w tej zabytkowej scenerii. W tym roku trzy letnie wieczory na Wawelu wypełnią: najpiękniejsze arie ze znanych i lubianych oper, historia sewilskiej cyganki Carmen oraz gala baletowa z udziałem czołowych tancerzy scen baletowych.
Spotkania zainauguruje koncert „Arii Oper Świata" (25 czerwca 2017, godz. 20.30), który odbędzie się pod hasłem „Niech nikt nie śpi", nawiązującym do słynnej arii z opery „Turandot" Pucciniego. Wystąpią soliści Opery Krakowskiej, ulubieńcy publiczności - Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert i Wołodymyr Pańkiw oraz gościnnie - Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič, artyści Teatru Narodowego w Bratysławie. Śpiewakom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.
- Koncerty „Arii Oper Świata" stały się obowiązkową pozycją w repertuarze Letniego Festiwalu - mówi Wołodymyr Pańkiw, solista Opery Krakowskiej. - Melomani czekają na to wydarzenie cały rok. Powodzenie i prestiż tego projektu to zasługa starannego repertuaru - istnych perełek muzycznych, ale też zapraszanych do udziału artystów, występujących na światowych scenach. Przecież na dziedzińcu wawelskim usłyszeliśmy już Małgorzatę Walewską, Mariusza Kwietnia, Piotra Beczałę czy Artura Rucińskiego. W ramach tegorocznej edycji zaprezentują się soliści naszej sceny oraz gościnnie - z Teatru Narodowego w Bratysławie. W moim wykonaniu widzowie usłyszą arię Gremina z „Eugeniusza Oniegina", arię „Ecco il mondo" z opery „Mefistofeles" czy Zachariasza z „Nabucco", którą wykonam po raz pierwszy w Krakowie, a wcześniej z powodzeniem śpiewałem ją na scenach Wrocławia, Gdańska, Poznania i Lwowa. Da nas, solistów Opery Krakowskiej, udział w tym koncercie jest wielkim wyróżnieniem – dodaje śpiewak.
W bogatym repertuarze koncertu znajdą się arie z dzieł kompozytorów takich jak: Arrigo Boito, Vincenzo Bellini, Piotr Czajkowski, Gaetano Donizetti, Antoni Dvořák, Stanisław Moniuszko, Giacomo Puccini, Gioacchino Rossini, Bedřich Smetana, Karol Szymanowski, Giuseppe Verdi.
27 czerwca 2017 (godz. 20.30) Opera Krakowska zaprezentuje słynną operę „Carmen" G. Bizeta w reżyserii Laco Adamika. W tytułowej partii usłyszymy Monikę Ledzion-Porczyńską, jako Don José Pawła Skałubę, w roli Escamillo Adama Szerszenia, a w partii Micaëli Wiolettę Chodowicz. Ponadto w obsadzie: Karolina Wieczorek (Frasquita), Monika Korybalska (Mercedes), Krzysztof Kozarek (Remendado), Michał Kutnik (Dancario), Wołodymyr Pańkiw (Zuniga), Stanisław Olejniczak (Morales). Chór, Chór Dziecięcy, Balet i Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.
- Nawet, jeśli ktoś nie interesuje się sztuką operową, z pewnością zna fragmenty opery G. Bizeta – „Carmen" – mówi Adam Szerszeń, śpiewak Opery Krakowskiej. - „Kuplety Torreadora" i „Habanera" to bodaj najbardziej rozpoznawalne arie operowe na świecie, chętnie wykorzystywane w popkulturze i reklamie. Ze względu na ciekawą, intrygującą fabułę i wspaniałą muzykę opera „Carmen" święci nieprzerwane tryumfy i jest prawdopodobnie najczęściej graną operą w świecie od momentu jej powstania. Osobiście wystąpię w roli Escamilla – słynnego torreadora, którą wykonuję od kilkunastu lat na wielu scenach i estradach. Rola ta daje mi dużo przyjemności i satysfakcji. Mam przyjemność występować także w krakowskiej inscenizacji tej opery i jestem przekonany, że wraz z kolegami śpiewakami, muzykami oraz realizatorami spektaklu, dostarczymy widzom wielu niezapomnianych wrażeń – dodaje solista.
29 czerwca 2017 (godz. 20.30) odbędzie się gala baletowa „Grand pas...!", która dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zatańczy Polski Balet Narodowy z solistami Yuką Ebihara i Dawidem Trzensimiechem, którzy wykonają słynne „Bolero" do muzyki Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora. Jego prezentacja w Warszawie odniosła ogromny sukces. Wystąpią także tancerze Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie (Romina Kolodziej, Damián Šimko), Teatru w Koszycach (Ami Fujikawa, Maksym Sklyar), Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie (Olesia Šaitanova, Kipras Chlebinskas) oraz Opery Krakowskiej. Tego wieczoru zobaczymy fragmenty z takich baletów jak: „Slovak Dance - Life of lights" (muz. Peter Breiner, chor. Natália Horečná), „Anna Karenina" (muz. Rodion Ščedrin, chor. Kirill Simonov), „Romeo i Julia" (muz. Sergiusz Prokofiew, chor. Krzysztof Pastor), „Everywhere we weren't" (muz. Max Richter, chor. Martynas Rimeikis) oraz numer choreograficzny „Akord" (muz. Arvo Pärt, chor. Eduard Bablidze).
Obecność artystów z Bratysławy w ramach tegorocznej edycji Festiwalu jest wynikiem wieloletniej i bardzo dobrej współpracy między Operą Krakowską a Słowackim Teatrem Narodowym. Owocem tej współpracy jest m.in. spektakl „Rachmaninow. Szczedrin... (Tragedia Don José)", który teatry przygotowały w koprodukcji.
Bilety na wydarzenia w cenie 30-120 zł.
Partnerem 21. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej jest Theatrum Musicum.