Trzy premiery w łódzkich teatrach

"Romeo i Julia" - "Przypadek Iwana Iljicza" - "Biedermann i podpalacze"

"Romeo i Julia", "Przypadek Iwana Iljicza" , "Biedermann i podpalacze"

"Romeo i Julia"

 

Inscenizację i choreografię przygotowuje Jerzy Makarowski. Choroba sprawiła, że Tadeusza Kozłowskiego, sprawującego kierownictwo muzyczne, w sobotę i niedzielę za pulpitem dyrygenckim zastąpi Michał Kocimski.

 

Szekspirowski uczuciowy dramat z muzyką Prokofiewa podzielony został na dramatyczne epizody, współbrzmiące z wizją plastyczną autora scenografii Ryszarda Kai. Premierze będzie towarzyszyła wystawa jego plakatów. 23 i 24 bm. Julią będzie Julia Sadowska, a Romeem występujący gościnnie Sergii Oberemok.

 

W czwartek o godz. 16 w Belcanto Caffe w Teatrze Wielkim spotkanie z J. Makarowskim i R. Kają poprowadzi Katarzyna Jasińska. Wstęp wolny. "Romeo i Julia" 31 bm. ma Premierę z Expressem Ilustrowanym!

 

"Przypadek Iwana Iljicza"

 

Opowiadanie Lwa Tołstoja "Śmierci Iwana Iljicza" stało się kanwą inscenizacji, którą na Scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza przygotowuje Jacek Orłowski (reżyser wyśmienitych monodramów Bronisława Wrocławskiego do tekstów Bogosiana).

 

"Przypadek..." staje się refleksją nad życiem nabierającym innego wymiaru w obliczu tragedii, śmierci. To "codzienność umierania". Bohater przez całe życie zabiegał o lepszą pracę, dom, rodzinę. Zaskoczony chorobą, zaczyna inaczej patrzeć na to, co wydawało mu się wartością. Choć jest wśród bliskich, ze swoim cierpieniem zostaje sam. Wsparcie znajduje tylko w służącym. Grają: Iwona Dróżdż-Rybińska, Dorota Kiełkowicz, Hubert Jarczak, Marcin Łuczak i Bronisław Wrocławski.

 

"Biedermann i podpalacze"

 

Sztukę Maksa Frischa napisaną w 1957 r., w Dużej Sali Teatru Nowego reżyseruje Krzysztof Babicki. To historia zasobnego biznesmena z ambicjami politycznymi. Kiedy miasto terroryzują podpalacze, jest przekonany, że groza nie dotknie jego rodziny. Nie przerazi go, gdy na strychu zjawią się dziwni obcy. Ale czy to wszystko dzieje się naprawdę? Czarny humor splata się z wątkiem kryminalnym i metaforycznym. Jako Biedermann gościnnie występuje Andrzej Szczytko. Grają także: Małgorzata Flegel, Magdalena Kaszewska, Teresa Makarska, Piotr Seweryński, Wojciech Bartoszek, Leszek Żukowski, Ryszard Chlebuś, Jerzy Krasuń.

rs
Express Ilustrowany
22 stycznia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...