Trzy razy Fredro

Premiery z udziałem publiczności

Już dzisiaj o godz. 20.20 program 1 TVP wyemituje na żywo trzy jednoaktówki Aleksandra Fredry. Trzy premiery z udziałem publiczności, grane będą kolejno w trzech studiach Telewizji Polskiej: w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

Jedna z nich - "Świeczka zgasła", w reżyserii Jerzego Stuhra będzie transmitowana z Dużego Studia Telewizji Katowice. Tym samym katowicki ośrodek powróci do dobrych tradycji, gdy spektakle na żywo nadawano ze stolicy Górnego Śląska już w latach 60. Tym razem twórcy spektaklu oddadzą ukłon w stronę Aleksandra hrabiego Fredry (w 220. rocznicę urodzin). Katowice rozpoczną "starą "planszą i sygnałem dźwiękowym, wpisując się w ten sposób w obchody 60.lecia Teatru Telewizji.

Projekt przygotowała Telewizja Polska z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. W katowickim spektaklu wystąpią: Maciej Stuhr w roli Pana, oraz Agnieszka Radzikowska - (Pani ) - młoda, ale już doceniona aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach. Scenografia Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński (autorzy scenografii m. in. do "W ciemności" Agnieszki Holland). Realizacji telewizyjnej podjął się Leszek Ptaszyński. Reżyseria światła - Adam Sikora. Realizacja dźwięku Sławomir Siwczyk. Redaktor prowadzący - Grażyna Ogrodowska. Wszyscy reprezentują TVP Katowice. "Świeczka zgasła" należy najprawdopodobniej do ostatnich utworów Fredry, napisanych po 1865 r.(dokładnej daty powstania nie ustalono). Prosta historia opowiada o dwojgu podróżnych, którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w tej samej leśnej chacie. Nie widzą się dokładnie w blasku jednej świeczki, nie są też sobą zainteresowani. Mężczyzna przypuszcza, że jego przypadkowa towarzyszka jest niemłoda i nieatrakcyjna, kobieta uważa go za gbura. Nie tak trudno zgadnąć, co dalej może się wydarzyć...

Kolejną jednoaktówką będzie nadawana z Krakowa sztuka "Zrzędność i przekora" w reż. Mikołaja Grabowskiego. W tej części spektaklu udział wezmą Krzysztof Globisz, Roman Gancarczyk, Paulina Puślednik, Krzysztof Wieszczek i Jerzy Trela.
Na finał widzowie zobaczą komedię "Nikt mnie nie zna" w reż. Jana Englerta nadawaną ze studia TVP w Warszawie. W sztuce zagrają: Piotr Adamczyk, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Grzegorz Małecki i Ewa Konstancja Bułhak.

Maria Zawała
Polska Dziennik Zachodni online
22 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia