Trzy sztuki w finale

1. Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Trzy sztuki w finale konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza

Kapituła Nagrody zakwalifikowała trzy utwory do finałowego etapu Konkursu. Są to w kolejności alfabetycznej:

- „FEBLIK", Małgorzaty Maciejewskiej
- „MAMA MA SZORSTKIE RĘCE", Jolanty Fainstein- Pasternak
- „XYZ", Krzysztofa Szekalskiego

Po przeczytaniu dwudziestu jeden dramatów zgodnie uznaliśmy, że trzy teksty - „Feblik", „mama ma szorstkie ręce" oraz „XYZ" – zdecydowanie wyróżniają się poziomem językowym, wyobraźnią, sprawnością warsztatową oraz siłą wykreowanej rzeczywistości. – mówi Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przewodnicząca Kapituły, w której zasiadali także Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy:
„Feblik" – tekst innowacyjny językowo, zaskakujący, oryginalny. Tworzy obraz tajemniczego, quasi-wiejskiego świata, w którym główna bohaterka dokonuje zaskakującej transformacji.

„mama ma szorstkie ręce" – poetycki, melancholijny obraz „rodziny w bloku", skupiony na postaci matki. Kobiecość, męskość, więzy rodzinne, normy społeczne – wszystko przedstawione i opisane językiem nieoczywistym, zabawnym i smutnym jednocześnie.

„XYZ" – tekst dramatu rozpoznaje i precyzyjnie nazywa lęki i cierpienie, które spowodowała wojna w Ukrainie – zarówno u jej mieszkańców, bezpośrednio dotkniętych konfliktem, jak i w nas samych, sąsiadach, dzielących granicę z Ukrainą. Powstał przejmujący teatralny obraz kruchości i iluzoryczności ludzkiej egzystencji.

Laureata I edycji Konkursu poznamy w trakcie uroczystości, która odbędzie się 13 listopada 2022 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Autor najlepszego utworu otrzyma nagrodę w kwocie 50 000 zł., zaś dwoje pozostałych finalistów otrzyma wyróżnienia w wysokości po 5 000 zł.

Więcej informacji o Nagrodzie: www.nagrodarozewicza.pl i www.teatr.gliwice.pl

Sandra Staletowicz
Teatr Miejski w Gliwicach
30 września 2022

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia