Trzy z osiemdziesięciu dwóch

3. Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3

Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3 organizowany jest od 2007 roku. Impreza odbywa się co dwa lata, tak też w 2011 roku dramaturdzy stają do walki w 1-2-3 po raz trzeci.

Prace – nigdy wcześniej nie publikowane, nie nagradzane i nie wystawiane dramaty, chętni mogli wysyłać od  pierwszego lutego do trzydziestego pierwszego maja 2011 roku. Jury w składzie:  dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Dąbrowski, sekretarz konkursu Anna Danilewicz, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog” Jacek Sieradzki, redaktor naczelny wortalu „Dziennik Teatralny” Ryszard Klimczak, kierownik literacki Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze Wojciech Śmigielski oraz dramaturdzy Przemysław Grzesiński i Marta Guśniowska, rozpoczęło pracę  w czerwcu 2011 roku by we wrześniu wyselekcjonować trzy teksty spośród wszystkich nadesłanych.

Na konkurs wpłynęły osiemdziesiąt dwa dramaty,  autorzy podejmują w nich przeróżne tematy, wykorzystują rozmaite środki artystycznego wyrazu. Piątego września jury zebrało się by przedstawić i przedyskutować swoje propozycje i wyłonić trzy finałowe teksty – spośród tych dramatów, po przedstawieniu publiczności we wstępnej inscenizacji zostanie wybrany ten, za który autor otrzyma nagrodę główną.

W trakcie obrad do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano następujące utwory: „ Z życia mrówek” Olafa Olszewskiego- pewnego rodzaju analizę współczesnej polskiej rzeczywistości, „Walizkę” Krzysztofa Kowalskiego, w której autor za pomocą opisów wspomnień dwojga starszych ludzi Jej i Jego, próbuje dokonać rozrachunku  z przeszłością, a konkretniej ze zdarzeniami jakie miały miejsce podczas II Wojny Światowej oraz sztukę pt. „Nasz mąż nie żyje” Jacka Getnera– miejscami niezwykle komiczną  historię trzech kobiet o imieniu Ewa, które okazują się być małżonkami jednego i tego samego mężczyzny. W ramach zemsty postanawiają poligamistę zabić.

Gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3 będzie miała miejsce pierwszego października i rozpocznie się o godzinie szesnastej.

Monika Roman
Dziennik Teatralny Białystok
14 września 2011

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia