Trzydniowa impreza muzyczna w Żarnowcu

W dworku Konopnickiej zabrzmi muzyka operowa i operetkowa

Muzyka operowa i operetkowa będą dominowały podczas 13. edycji Festiwalu "Żarnowiec 2017". Na dziedzińcu dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu k. Krosna można będzie zobaczyć m.in. "Carmen" Georgesa Bizeta w reż. Wiesława Ochmana.

Początek w piątek.

- Poprzez festiwal od wielu lat staramy się promować muzykę; w szczególności operową, operetkową. Jednocześnie poprzez miejsce, gdzie się spotykamy przypominamy trochę niesłusznie zapominaną współcześnie postać Marii Konopnickiej. Właśnie w Żarnowcu poetka napisała "Rotę" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.

W pierwszym dniu festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć musical poświęcony pamięci Krzysztofa Klenczona. - W roli głównej zobaczymy Marka Piekarczyka - zaznaczył Wiatr.

Z kolei w sobotę wieczorem pokazana zostanie "Carmen" Bizeta; reżyserem jest Wiesław Ochman. Wykonawcami spektaklu będą soliści, balet, orkiestra oraz chór Opery Śląskiej w Bytomiu.

W niedzielę zaplanowano dwa koncerty. W pierwszym "Od opery do operetki" zaprezentują się soliści Opery Lwowskiej i Opery Śląskiej. - Natomiast festiwal zakończymy walcami Johanna Straussa. W przedstawieniu zatytułowanym "Nad pięknym, modrym Dunajem" wystąpią m.in. artyści baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, a orkiestrą będzie dyrygowała Małgorzata Kaniowska - mówił dyrektor artystyczny.

Podobnie jak w latach poprzednich imprezie towarzyszy akcja charytatywna. Podczas wcześniejszych edycji festiwalu zbierano m.in. na hospicjum w Krośnie, powodzian w Jaśle, czy na zakup karetki. "W tym roku już po raz kolejny zamierzamy wspomóc krośnieńskie koło stowarzyszenia na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym" - podkreślił Wiatr.

Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od 2005 roku. W kolejnych jego odsłonach uczestniczy po kilka tysięcy widzów. Jego organizatorem jest m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie; została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

Alfred Kyc
Kurier PAP
30 sierpnia 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier