"Turandot" i "Głód Knuta Hamsuna" za darmo

Teatr Centralny w Lublinie

Teatr Centralny zaprasza na pokazy spektakli lubelskich teatrów w angielskiej wersji językowej. W niedzielę (17.07) "Turandot" Pawła Passiniego, a w poniedziałek (18.07) "Głód Knuta Hamsuna" w reż. Ryszarda Kalinowskiego i Łukasza Witt-Michałowskiego

Ostatnia, niedokończona opera Giaccomo Pucciniego, to historia chińskiej księżniczki Turandot zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafią ich rozwiązać. Pod postacią ekscentrycznego księcia Kalafa do jej królestwa trafia sam Puccini.

W obsypanym nagrodami "Turandot” Pawła Passiniego wystąpił chór niesłyszących. To pierwszy lubelski spektakl, gdzie na scenie obok profesjonalistów stoją niepełnosprawni i nie ma to nic wspólnego z tetaroterapią. Wręcz przeciwnie - niesłyszący uczniowie z III Zespołu Szkół Integracyjnych musieli przystać na twarde warunki reżysera. – Skoro aktorzy musieli nauczyć się języka migowego, to od nich też czegoś wymagałem. Musieli nauczyć się śpiewać – tłumaczy Passini. I nauczyli się. W ostatniej scenie lubelskiego spektaklu ich śpiewu, fragmentu swojej opery, słucha Puccini.

W sierpniu neTTheatre i Grupa Coincidentia pokaże "Turandot” na największym festiwalu teatralnym w Europie. Spektakl będzie pokazywany w szkockim Edynburgu przez trzy tygodnie. Zanim aktorzy wyjadą za granicę, jeszcze raz zagrają przed lubelską publicznością. Spektakl w języku angielskim będzie można zobaczyć w Warsztatach Kultury, przy ul. Popiełuszki 5, w niedzielę o godz. 19.

Dzień później w tym samym miejscu zobaczymy "Głód Knuta Hamsuna”. Spektakl Ryszarda Kalinowskiego i Łukasza Witt-Michałowskiego opowiada historię z życia Knuta Hamsuna, norweskiego pisarza, szanowanego noblisty, który podczas II wojny światowej poparł hitlerowski reżim. Mimo prób wyjaśnień Hamsun został oskarżony o kolaborację, aresztowany i zamknięty w klinice psychiatrycznej w Vindern.

Poniedziałkowy spektakl zostanie opatrzony angielskimi napisami. Początek - godz. 19.

Co ważne, ani na "Turandot”, ani "na "Głód” nie trzeba kupować biletów. Wcześniej jednak trzeba postarać się o bezpłatne wejściówki. Są one wydawane w kasie biletowej Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 32 w Lublinie. Jedna osoba może odebrać zaproszenie maksymalnie dla czterech osób.

Agnieszka Mazuś
Dziennik Wschodni
14 lipca 2011

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia