Tuwim, jakiego nie znacie

"Letnie Tuwimki" w łódzkim Teatrze Pinokio

Na łódzkich scenach z roku na rok ubywa wakacji. A przybywa spektakli. W środku lipca premierą zaskoczył teatr Pinokio. Zagrał w łódzkim parku dla gromady zachwyconych małych widzów.

Pinokio w minionym sezonie nie zachwycał ilością premier. Ostatni nowy tytuł można tam było zobaczyć... w październiku. Przez cały rok teatr odgrzewał stare spektakle i borykał się ze zmianą dyrektora artystycznego. Funkcję obejmie od nowego sezonu Konrad Dworakowski, młody aktor i reżyser lalkowy po szkole białostockiej. "Letnie Tuwimki", pierwszy spektakl pod jego opieką reżyserską, zapowiada pozytywne zmiany w Pinokiu.

Żeby zagrać najbardziej znane bajki Juliana Tuwima, zespół porzucił budynek. Kolorową estradę złożoną z przesuwanych elementów ustawił w parku Staromiejskim. Widzów przyciągnął, objeżdżając aleje na rowerach z przypiętymi żaglami. Każdą z doskonale znanych tuwimowskich opowiastek aktorzy odświeżyli dzięki teatralnej wyobraźni i niekonwencjonalnym pomysłom. Żaneta Małkowska, grająca Zosię Samosię, była marionetką prowadzoną przez pozostałych wykonawców. Jako "Samosia" w trakcie opowiadania kolejno odcinała przywiązane do rąk sznurki, by się ostatecznie uwolnić od kontroli. W wierszu o "Dyziu Marzycielu" znalazł się numer iluzjonistyczny, a gdy "Grześ szedł przez wieś" rozdawał dzieciom cukierki. 

Aktorzy Pinokia do utrzymania uwagi małych widzów nie potrzebowali skomplikowanej maszynerii i efektownych przedmiotów. Konstruowali bajkowy świat, korzystając z zaledwie kilku rekwizytów. W historii o Panu Maluśkiewiczu gębę wieloryba zastąpił kufer, a łupinę orzecha - kapelusz. Dopięte do roweru żagle zmieniły się w skrzydła aeroplanu z "Kurki złotopiórki". Realizatorom nie zabrakło przy tym wisielczego humoru: bohaterkę wiersza zagrał spieczony na złoto kurczak-zabawka.

"Letnie Tuwimki" można jeszcze obejrzeć 26 lipca i przez trzy kolejne weekendy sierpnia o godz. 12.

Teatr Pinokio: "Letnie Tuwimki" wg Juliana Tuwima, reż. zespołowa pod opieką Konrada Dworakowskiego, scen. Katarzyna Gabrat-Szymańska. Premiera 11 lipca 2009.

Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
14 lipca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...