Tuwim, jakiego nie znacie

"Letnie Tuwimki" w łódzkim Teatrze Pinokio

Na łódzkich scenach z roku na rok ubywa wakacji. A przybywa spektakli. W środku lipca premierą zaskoczył teatr Pinokio. Zagrał w łódzkim parku dla gromady zachwyconych małych widzów.

Pinokio w minionym sezonie nie zachwycał ilością premier. Ostatni nowy tytuł można tam było zobaczyć... w październiku. Przez cały rok teatr odgrzewał stare spektakle i borykał się ze zmianą dyrektora artystycznego. Funkcję obejmie od nowego sezonu Konrad Dworakowski, młody aktor i reżyser lalkowy po szkole białostockiej. "Letnie Tuwimki", pierwszy spektakl pod jego opieką reżyserską, zapowiada pozytywne zmiany w Pinokiu.

Żeby zagrać najbardziej znane bajki Juliana Tuwima, zespół porzucił budynek. Kolorową estradę złożoną z przesuwanych elementów ustawił w parku Staromiejskim. Widzów przyciągnął, objeżdżając aleje na rowerach z przypiętymi żaglami. Każdą z doskonale znanych tuwimowskich opowiastek aktorzy odświeżyli dzięki teatralnej wyobraźni i niekonwencjonalnym pomysłom. Żaneta Małkowska, grająca Zosię Samosię, była marionetką prowadzoną przez pozostałych wykonawców. Jako "Samosia" w trakcie opowiadania kolejno odcinała przywiązane do rąk sznurki, by się ostatecznie uwolnić od kontroli. W wierszu o "Dyziu Marzycielu" znalazł się numer iluzjonistyczny, a gdy "Grześ szedł przez wieś" rozdawał dzieciom cukierki. 

Aktorzy Pinokia do utrzymania uwagi małych widzów nie potrzebowali skomplikowanej maszynerii i efektownych przedmiotów. Konstruowali bajkowy świat, korzystając z zaledwie kilku rekwizytów. W historii o Panu Maluśkiewiczu gębę wieloryba zastąpił kufer, a łupinę orzecha - kapelusz. Dopięte do roweru żagle zmieniły się w skrzydła aeroplanu z "Kurki złotopiórki". Realizatorom nie zabrakło przy tym wisielczego humoru: bohaterkę wiersza zagrał spieczony na złoto kurczak-zabawka.

"Letnie Tuwimki" można jeszcze obejrzeć 26 lipca i przez trzy kolejne weekendy sierpnia o godz. 12.

Teatr Pinokio: "Letnie Tuwimki" wg Juliana Tuwima, reż. zespołowa pod opieką Konrada Dworakowskiego, scen. Katarzyna Gabrat-Szymańska. Premiera 11 lipca 2009.

Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
14 lipca 2009

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia