Tuwimki w plenerze

"Letnie Tuwimki" - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Spektakl jest oparty na najbardziej znanych tekstach Juliana Tuwima. Zobaczymy "Zosię Samosię", "Dyzia marzyciela" "Tańcowały dwa Michały", "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci".

- Wybraliśmy te teksty dlatego, że chcieliśmy się pobawić z widzami w teatralną zabawę w skojarzenia - opowiada Konrad Dworakowski, dyrektor Pinokia. - Różne przedmioty, których w spektaklu używamy jako rekwizytów mają zupełnie inne znaczenia. Teksty dają się opowiedzieć historiami, które nie zawsze są w nich zawarte. My Tuwima nie poprawiamy, ale korzystamy z jego wierszy jako pretekstu do zabawy z widzem, nierzadko interaktywnej.

Przedstawienie z założenia jest plenerowe, choć jesienią trafi także na teatralna scenę. Latem grane jest w Parku Staromiejskim dla wszystkich dzieci, które spędzają wakacje w Łodzi.

Do tej pory Pinokio zagrał "Tuwimki" cztery razy i zamierza zagrać jeszcze przynajmniej trzy. Najbliższa okazja, aby spotkać się z wierszami Tuwima będzie w samo południe w niedzielę. Kolejne spektakle w kolejne niedziele o tej samej porze, czyli 9. i 16. sierpnia.

- Gramy niedaleko pomnika Mojżesza - precyzuje miejsce szef lalkowej sceny.

Spektakl trwa około godziny. Jest bardzo kolorowy, wysmakowany plastycznie i bardzo pogodny. Występują w nim Łukasz Bzura, Piotr Szejn, Ewa Wróblewska i Danuta Kołaczek, grająca wymiennie z Żanetą Małkowską.

- Gramy nie tylko w Łodzi Pokazaliśmy spektakl na przeglądzie teatralnym w Katowicach, właśnie wróciliśmy z Poznania. Reakcje publiczności są fenomenalne - dzieli się wrażeniami dyrektor Dworakowski.

Aby na nowo odkryć wiersze dla dzieci Tuwima i bawić się razem z aktorami Pinokia wystarczy wybrać się w niedzielę do parku.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
31 lipca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...