TVP Kultura zacieśnia współpracę z Instytutem Muzyki i Tańca

Współpraca TVP Kultura z Instytutem Muzyki i Tańca

Po sukcesach konkursów „Młody Muzyk Roku" i „Młody Tancerz Roku", TVP Kultura oraz Instytut Muzyki i Tańca kontynuują owocną współpracę i planują kolejny wspólny projekt: cykl „Baletownik".

 

Od listopada 2018 roku TVP Kultura zacieśnia współpracę z Instytutem Muzyki i Tańca, obejmując swym patronatem medialnym statutowe działania Instytutu, który od 2010 roku nieustannie wspiera rozwój kultury muzycznej i tanecznej w Polsce. Dotychczas obie instytucje razem organizowały m.in. konkursy „Młody Muzyk Roku" (którego zwycięzca z 2016 roku, Łukasz Dyczko, triumfował w finale „Eurowizji dla Młodych Muzyków" w Kolonii) i „Młody Tancerz Roku" (którego laureatki z 2015 i 2017 roku: Viktoria Nowak i Paulina Bidzińska, zwyciężyły w międzynarodowych finałach „Eurowizji dla Młodych Tancerzy").

Najnowszym wspólnym projektem TVP Kultura i Instytutu Muzyki i Tańca jest „Baletownik" - zrealizowany w formie baletowych klipów, 10-odcinkowy cykl prezentujący sztukę tańca klasycznego. Osią każdego odcinka jest konkretne pas wraz z merytorycznym komentarzem wybitnych tancerzy i choreografów, takich jak m.in.: Ewa Wycichowska, Zofia Rudnicka i Wacław Gaworczyk. Dopełnieniem informacji o prezentowanych pas są fragmenty baletów. Wypowiedzi tańczących w nich artystów nawiązują do danego kroku, ale przede wszystkim do osobistych doświadczeń i przeżyć wynikających z faktu kreowania partii w spektaklu baletowym. „Baletownik" z jednej strony pobudza do refleksji nad tym, jak zmieniała się sztuka klasycznego tańca, a z drugiej wskazuje na jej ponadczasowy charakter.

Na zdjęciu Ewa Wycichowska

W pierwszym odcinku „Baletownika" o kroku pas ballonné i pas ballotté opowie Ewa Wycichowska – tancerka, choreografka i pedagog, a także wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Zobaczymy też w nim Paulinę Bidzińską oraz fragmenty „Giselle", dzieła należącego do kanonu baletów klasycznych. W kolejnych odcinkach poznamy tajniki innych kroków, takich jak m.in.: pirouette z V pozycji, grand pas chat, pirouette fouetté en tournant, pas de bourrée suivi i pirouette piqué. Obejrzymy m.in. fragmenty „Don Kichota", „Córki źle strzeżonej", „Jeziora łabędziego" oraz „Romea i Julii".

Pas w „Baletowniku" zaprezentują Paulina Bidzińska i Eliza Trausol-Walaszczyk z Polskiego Baletu Narodowego oraz Mariusz Morawski, tańczący w Finnish National Opera and Ballet.

Emisja pierwszego odcinka cyklu już w grudniu 2018 roku na antenie TVP Kultura.

Anna Kilian
TVP Kultura
26 listopada 2018
Teatry
TVP Kultura
Portrety
Ewa Wycichowska

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia