Twórcy

"Kaligula" - reż. Robert Czechowski - Teatr Polski we Wrocławiu

Robert Czechowski
Aktor (PWST im. L. Solskiego w Krakowie) i reżyser (PWST im. L. Solskiego w Krakowie – filia we Wrocławiu), studiował również na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Pedagog wrocławskiej filii PWST w Krakowie, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2007 roku dyrektor naczelny i artystyczny Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Pracował m.in. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jako reżyser zrealizował ponad 50 przedstawień spektakle w Polsce, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Zrealizował również ponad 60 programów telewizyjnych dla TVP Wrocław. Za swoją pracę teatralną zdobywał nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie za najlepszy spektakl Szekspirowski sezonu dla Jak wam się podoba z Teatru Dramatycznego w Legnicy (1996), wyróżnienie za Jak wam się podoba w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (2004). Na Festiwalu Biała wieża (Brześć, Białoruś) Stworzenia sceniczne w jego reżyserii z Teatru im. A. Węgierki w Białymstoku otrzymały nagrodę za najlepszy spektakl w roku 2012 i za najlepszą rolę kobiecą.
Laureat Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Kulturalnej Nagrody Miasta przyznawanej przez Prezydenta Miasta Zielona Góra.

Wojciech Stefaniak
Rocznik 1966. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który ukończył z wyróżnieniem w 1991 roku. Jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki spędził kilka miesięcy w Argentynie, gdzie zainteresował się scenografią teatralną, której pozostał wierny do dziś. Na stałe współpracuje z teatrami Kwadrat i Komedia w Warszawie oraz Domino Teatras w Wilnie (Litwa).
Jego dorobek obejmuje ponad trzysta scenografii i plakatów do sztuk teatralnych i muzycznych w całej Polsce oraz na Litwie, Łotwie w Czechach i Niemczech. Realizuje również projekty z dziedziny architektury wnętrz, sztuki sakralnej i grafiki użytkowej. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz wyróżnienie za scenografię spektaklu „Cukier w normie" S. Shuty'ego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie na XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureat łódzkiej „Złotej maski" w 2011 roku.

Adam Królikowski
Kostiumolog, stylista, designer; z wykształcenia filozof (Uniwersytet Łódzki). Ukończył Polsko - Amerykańską Szkołę Stylizacji w Chicago. W latach 2008-2012 wykładowca stylizacji i historii XXI wieku w Akademii Mody i Stylizacji we Wrocławiu. Współpracował z Canal+, Domo+ i Kuchnia + jako look creator oraz z marką Top Secret, jako szef działu visual merchandiser. Jako stylista, kostiumolog i charakteryzator, współpracuje przy sesjach reklamowych dla: Play, Media Markt, Converse, Żywiec, Okocim, Piast, Re a l , L i d l , B e b i k o, R M F F M , D i s c ov e r y Channel. Przy realizacji przedstawień dla Teatru Telewizji - „Żegnaj Judaszu" reż. B. Suchocka,,,Maestro" reż. Krzysztof Globisz, „Zabawy na podwórku" reż. Paweł Miśkiewicz - był odpowiedzialny za stylizacje i kostiumy.

Damian - neogenn - Lindner
DJ, muzyk, performer, instalator dźwięków. W latach 1999-2004 współtworzył sound system LAPACHO, tworząc fuzje dubu techno i reggae transu. W 2000 roku powołał na świat project Ganjaclinik. Od zawsze wierny techno czy to deep dub house nu skull czy industrial. Przy realizacjach teatralnych pracuje od 17 lat.

Jakub Psuja
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, scenograf, reżyser światła, rekwizytor. Współpracował przy produkcjach telewizyjnych i wielu spektaklach teatralnych m.in.:

Bestiariusz Zamkowy Centrum Kultury Zamek, Poznań
Ziemia Ulro - zakazane obrzędy Centrum Kultury Zamek, Poznań
Thermidor roku 143 Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk
Olbrzymek Centrum Sztuki Dziecka, Poznań
Nina i Paul Centrum Sztuki Dziecka, Poznań
Morfeusz Sen Centrum Sztuki Dziecka, Poznań
Dupak Centrum Sztuki Dziecka, Poznań
Jagoda i niedźwiedzie Centrum Sztuki Dziecka, Poznań
Baśń o trzech konikach Teatr Animacji, Poznań
To wiem na pewno Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Piotr Mateusz Wach
Artysta teatru działający na przecięciu performance'u i choreografii. Swoją praktykę opiera na technikach świadomego śnienia i głębokiego słuchania, a poprzez zgłębianie transu i odmiennych stanów świadomości i ciała, konstruuje rozciągnięte w czasie ruchome obrazy - hipnotyczne, medytacyjne i niepokojące. Ukończył Wydział Teatru Tańca w Bytomiu w krakowskiej AST oraz Międzynarodową Akademię Sztuk Pięknych i Mediów w Wenecji (na kierunku choreografia i performance). Laureat Grand Prix 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, nagrody Shaking The Walls, Złotej Maski Woj. Śląskiego i innych. Podwójny stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca 2018, 2019 realizowanym przez Art Stations Foundation Grażyny Kulczyk w Poznaniu oraz stypendysta Bienalle Warszawa 2020. Współpracuje z m.in.: Teatrem INTERNO5 w Neapolu, Bodytalk w Münster, Deep Control Collective w Oslo, Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK w Bytomiu, Teatrem Barakah w Krakowie. W pracy artystycznej spotkał się z m.in.: Krystianem Lupą, Yoshiko Waki, Cecilią Moisio, Cezarym Iberem, Heleną Jonsdottir, Maciejem Gorczyńskim, Tomaszem Bazanem, Jackiem Poniedziałkiem, Anną Piotrowską czy Mikołajem Mikołajczykiem.

Julia Wach
Materiał Teatru
27 marca 2021

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia

"Odlot" - reż. Anna Au...
Anna Augustynowicz
Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko ...