Twórcy

"Mapa i terytorium" - reż. Ewelina Marciniak = Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Opowieść pełna refleksji nad śmiercią i przemijaniem, namysłu nad rolą artysty i sztuki w dzisiejszych czasach, tęsknoty za spełnieniem się w pełniejszej, prawdziwszej relacji z drugim człowiekiem.

Ewelina Marciniak (ur. 1984) - etatowa reżyserka Teatru Wybrzeże. Ukończyła europeistykę i dramatologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Wyreżyserowała m.in. ZBRODNIĘ Michała Buszewicza, za którą otrzymała nagrodę na 17. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, NOWE WYZWOLENIE Stanisława Ignacego Witkiewicza za które zdobyła główną nagrodę na 2. edycji Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr oraz MORFINĘ Szczepana Twardocha, za którą otrzymała m.in. trzy Złote Maski (w tym za reżyserie i najlepszy spektakl). Ewelina Marciniak wyreżyserowała także kontrowersyjną i szeroko komentowaną ŚMIERĆ I DZIEWCZYNĘ wg Elfriede Jelinek oraz KSIĘGI JAKUBOWE Olgi Tokarczuk. Marciniak jest również laureatką Talentu Trójki w kategorii Teatr. W Teatrze Wybrzeże Ewelina Marciniak wyreżyserowała szeroko komentowane i nagradzane AMATORKI Elfriede Jelinek (m.in. Główna Nagroda dla najlepszego spektaklu na 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT), kontrowersyjny CIĄG Michała Buszewicza oraz znakomity PORTRET DAMY Henry'ego Jamesa za który została nominowana do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz otrzymała Nagrodę publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Laureatka Paszportów Polityki.

Katarzyna Borkowska (ur. 1974 ) - scenograf. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała z Mają Kleczewską m.in. przy takich spektaklach jak: MAKBET Shakespeare'a (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu), WOYZECK Büchnera (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu), FEDRA Eurypidesa (Teatr Narodowy w Warszawie), OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO von Horvátha (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu), MARAT/SADE Weissa (Teatr Narodowy w Warszawie), BABEL Jelinek (Teatr Polski w Bydgoszczy) oraz z Michałem Borczuchem m.in. przy LULU Wedekinda i WERTERZE Goethego (Stary Teatr). Z Eweliną Marciniak współpracowała dotychczas przy spektaklach SKĄPIEC (Teatr Polski w Bydgoszczy), CIĄG i PORTRET DAMY (Teatr Wybrzeże) oraz ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA (Teatr Polski we Wrocławiu). Otrzymała Nagrodę im. Teresy Roszkowskiej dla młodego scenografa, przyznawaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego i Fundację im. Leona Schillera (2006) oraz Nagrodę im. Leona Schillera za twórcze osiągnięcia w dziedzinie scenografii (2007).

Jan Czapliński (ur. 1987) - dramaturg, dramatopisarz, tłumacz. Studiował na wydziale wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Stypendysta MKiDN. Z Eweliną Marciniak pierwszy raz spotkał się podczas pracy nad KSIĘGAMI JAKUBOWYMI Olgi Tokarczuk. Współpracował m.in. z Radosławem Rychcikiem (ŁYSEK Z POKŁADU IDY, DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI), Magdaleną Miklasz (AVENUE Q), Anetą Groszyńską (ZAPOLSKA SUPERSTAR), Piotrem Ratajczakiem (BOHATER ROKU, SZEWCY, PISZCZYK). Dwie z jego sztuk PISZCZYK (współautor z Piotrem Rowickim) oraz ZAPOLSKA SUPERSTAR znalazły się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

(-)
Materiał Teatru
15 października 2016

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...