Tydzień Najlepszej Kultury w Radiowej Dwójce

Terry Gilliam, Jerzy Pilch i Andrzej Smolik

Wakacje prawie na finiszu, ale w Programie 2 Polskiego Radia sezon na gorące premierowe audycje i kulturalne polecenia trwa w najlepsze. Tylko w tym tygodniu słuchaczy Dwójki czekają spotkania z twórczością reżysera Terry'ego Gilliama, pisarza Jerzego Pilcha oraz kompozytora Andrzeja Smolika – autora muzyki do słuchowiska „Burza" Williama Szekspira.

Już w poniedziałek 20 sierpnia w radiowej Dwójce było można posłuchać audycji o Terrym Gilliamie – jednym z członków słynnej grupy Monty Pythona, który od lat marzył o realizacji filmu o Don Kichocie. Po raz pierwszy taką próbę podjął w 2000 roku. W rolach głównych zostali obsadzeni Johnny Depp i Jean Rochefort. Wkrótce po rozpoczęciu zdjęć produkcja została zawieszona w związku z licznymi katastrofami i chorobami, jakie nawiedziły ekipę filmową. W 2008 roku Gilliam próbował wskrzesić projekt – nieskutecznie – znów udziałem Johnny'ego Deppa. Reżyser nie poddał się i wkrótce oznajmił, że film powstanie – z Ewanem McGregorem i Robertem Duvallem w rolach głównych. „Człowiek, który zabił Don Kichota" ostatecznie powstał w 2017 roku, a w rolach głównych występują Jonathan Pryce i Adam Driver. Po prezentacji filmu na festiwalu w Cannes, jeden z producentów wytoczył Gilliamowi proces, który reżyser przegrał tracąc prawa autorskie do swojego filmu.

Z kolei bohaterem „Dwukropka" w piątek 24 sierpnia będzie Jerzy Pilch. – „Tak jak alkoholik po stu tysiącach upadków pije, bo liczy, że jakimś cudem uda mu się nie upaść – tak i uwodziciel wielokrotnie odrzucany i dawno zapomniany liczy na cud. Tak. Człowiek, który został sam na ziemi, nie ma lekko. Ale erotoman, który został sam na ziemi, ma prawdziwie ciężko" – z autorem tego wyznania, Jerzym Pilchem, nie tylko o jego najnowszej książce „Żywego ducha", w „Dwukropku" rozmawiać będzie Andrzej Franaszek. Początek audycji o godz. 18.00.

A wreszcie w sobotę 25 sierpnia Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania „Burzy" Williama Szekspira w reżyserii Waldemara Modestowicza i z muzyką Andrzeja Smolika. – To wielki tekst, który się w ogóle nie starzeje – podkreśla Waldemar Modestowicz, reżyser „Burzy". – Warto sięgać po tę piękną baśń dziejącą się na tajemniczej wyspie utopii – raju i więzieniu jednocześnie.

W słuchowisku w przekładzie Stanisława Barańczaka wystąpili: Adam Ferency (Prospero), Eryk Lubos (Kaliban), Anna Dereszowska (Ariel), Wiktoria Gorodeckaja (Miranda), Stefan Pawłowski (Ferdynand), Mariusz Bonaszewski (Antonio), Artur Żmijewski (Sebastian), Krzysztof Stelmaszyk (Stefano), Adam Woronowicz (Trynkulo), Olgierd Łukaszewicz (Alonso), Mariusz Benoit (Gonzalo), Mirosław Zbrojewicz (Bosman). Za realizację akustyczną odpowiadał Andrzej Brzoska. Muzykę do słuchowiska skomponował Andrzej Smolik. – Bardzo się cieszę, że udało się go do tego namówić – tym bardziej, że on nie zajmuje się pisaniem muzyki do tego rodzaju przedsięwzięć – mówi reżyser. – Efekt jest czarodziejski.

Emisja w sobotę 25 sierpnia o godz. 19.00. Natomiast Andrzej Smolik będzie dzień wcześniej gościem audycji „O wszystkim z kulturą". Prowadzi Jakub Kukla. Początek o godz. 17.30.

Artur Szklarczyk
Materiał Polskiego Radia
21 sierpnia 2018

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia