Tydzień z Krzysztofem Pendereckim

TVP Kultura

Wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny. Z tej okazji TVP Kultura poświęca cały tydzień jego twórczości. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie uroczysty koncert urodzinowy, który 23 listopada będziemy transmitować z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Uroczysty koncert w 80. rocznicę urodzin kompozytora, będący najważniejszym wydarzeniem związanym z jego rokiem jubileuszowym i wieńczący Festiwal Krzysztofa Pendereckiego, wyemitujemy 23 listopada o godz. 18.30. Będzie to transmisja z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Podczas koncertu zabrzmią cztery utwory Krzysztofa Pendereckiego – Ofiarom Hiroszimy-Tren, Duo Concertante, Concerto grosso oraz Credo. W koncercie weźmie udział jedna z najlepszych polskich orkiestr – Sinfonia Varsovia – oraz warszawskie chóry: Chór Filharmonii Narodowej, Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej oraz Warszawski Chór Chłopięcy. Wystąpią również soliści i dyrygenci światowej sławy – m.in. Anne-Sophie Mutter, Valery Gergiev, Charles Dutoit i Krzysztof Urbański.

Transmisję na żywo w TVP Kultura rozpoczniemy o godz. 18.30, pół godziny przed rozpoczęciem samego koncertu, aby wprowadzić widzów w nastrój wieczoru. W naszym studiu prowadzący Marta Perchuć-Burzyńska i Robert Kamyk rozmawiać będą ze znakomitymi gośćmi z kraju i z zagranicy. Pokażemy atmosferę „czerwonego dywanu", łącząc się z foyer Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, gdzie nasz reporter L.U.C będzie rozmawiał z przychodzącymi na koncert wyjątkowymi gośćmi.

Realizacja telewizyjna koncertu jest przygotowywana w koprodukcji międzynarodowej. Bezpośrednią transmisję internetową będzie można śledzić na stronie telewizji Arte. Koncert będzie również retransmitowany przez japońską stację NHK. DVD z materiałem z koncertu przygotuje do wydania niemiecka firma Accentus, wielokrotnie nagradzana za produkcję koncertów z muzyką klasyczną. Koncert wyreżyseruje Michael Bayer, który 1 stycznia będzie telewizyjnym realizatorem koncertu noworocznego z Wiednia. Koncert powtórzymy 24 listopada o godz. 00.20.

Tydzień z Krzysztofem Pendereckim rozpoczniemy 17 listopada specjalnym wydaniem Niedzieli z kompozytorem, który będzie gościem Agnieszki Szydłowskiej od godziny 17.25. W ramach pasma posłuchamy także muzyki Krzysztofa Pendereckiego. O godzinie 18.35 przypomnimy znakomite wykonanie II Koncertu wiolonczelowego jubilata w interpretacji niezapomnianego rosyjskiego artysty, Mścisława Rostropowicza, któremu towarzyszy Sinfonia Varsovia pod dyrekcją kompozytora. O 19.30 zaprezentujemy film Andrzeja Wajdy „Katyń", którego ścieżkę dźwiękową stanowią kompozycje artysty.

Do 23 listopada codziennie w programie TVP Kultura przypomnimy programy związane z osobą
i muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Rozpoczniemy filmem dokumentalnym „Szkic do portretu" w reżyserii Tadeusza Kopela – wyemitujemy go 18 listopada o godz. 8.50 i 17.00. Punktem wyjścia opowieści o życiu i twórczości Krzysztofa Pendereckiego w tym filmie była premiera „Adagia na orkiestrę symfoniczną" (przemianowanego później na „IV Symfonię") w Paryżu, a napisanego na zamówienie Rządu Francji z okazji 200-lecia Rewolucji Francuskiej.

19 listopada o godzinie 12.30 zaprosimy na „Powiało na mnie morze snów - Pieśni zadumy
i nostalgii" - koncert zamykający obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej, w trakcie którego wykonano kompozycję „Powiało na mnie morze snów - Pieśni zadumy i nostalgii" na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Solistom towarzyszyła orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą kompozytora. 20 listopada o godzinie 16.00 w cyklu Rozmowy poszczególne wyemitujemy poruszającą i szczerą rozmowę Marcina Gmysa z Krzysztofem Pendereckim o muzyce, dążeniu do perfekcji i otwarciu na eksperymenty.

„Inventorium śladów" - niezwykły hołd artystyczny braci Quay złożony Janowi Potockiemu zaprezentujemy 21 listopada o godzinie 18.25. Autorzy w niekonwencjonalny sposób tworzą filmową opowieść o wyjątkowej postaci polskiej kultury, autorze „Rękopisu znalezionego w Saragossie", związanego z Zamkiem w Łańcucie. Narrację w filmie wypełni dźwięk i muzyka Krzysztofa Pendereckiego, który jest również autorem muzyki do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie".

22 listopada o godzinie 12.00 zaprosimy natomiast na „Siedem bram Jerozolimy" – film muzyczny przygotowany z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. 23 listopada 2008 roku odbył się nadzwyczajny koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, na którym wykonano „Siedem bram Jerozolimy". Dziełem dyrygował sam kompozytor. Koncert zarejestrowany przez Telewizję Polską został poddany procesowi postprodukcyjnemu z użyciem najnowszych technologii. Scenografia klasyczna koncertu autorstwa Borisa Kudlički została połączona ze scenografią wirtualną Tomasza Bagińskiego. W ten sposób powstał film muzyczny zrealizowany według scenariusza oraz w reżyserii Jarosława Minkowicza i Tomasza Bagińskiego, wyznaczający nowe kierunki w realizacji widowisk artystycznych. Otrzymał Nagrodę Główną Czeski Kryształ w kategorii Muzyka na Ekranie na 46. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnych Produkcji Muzycznych Złota Praga 2009. Był także nominowany w kategorii sztuka w 37. edycji najważniejszych światowych nagród przemysłu telewizyjnego EMMY 2009.

(-)
Materiał TVP
23 listopada 2013
Teatry
TVP Kultura

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia