Tydzień z Teatroteką Szkolną

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Figur w Krakowie 21 września 2015 roku zapraszają a na konferencję edukacyjno-naukową poświęconą pedagogice teatru. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli eksperci, artyści i nauczyciele. Celem spotkania będzie wspólna refleksja nad możliwościami łączenia działań artystycznych i edukacyjnych. Konferencja odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Spotkanie "Tygodnia z Teatroteką szkolną" w Krakowie jest poświęcone możliwościom współpracy szkoły i teatru. Przyjrzyjmy sie przykładom realizowanych wspólnie projektów. Zobaczymy, jakie są inne sposoby współdziałania. Co się udaje, co jest wyzwaniem i dlaczego? Tym zagadnieniom będzie poświęcona dyskusja, którą poprzedzi prezentacja dobrych praktyk współpracy oraz przegląd potencjalnych źródeł finansowych takich projektów. Po rozmowie na temat możliwego współdziałania szkoły i teatru, odbędzie się prezentacja portalu "Teatroteka Szkolna", a następnie warsztaty pokazujące wykorzystanie narzędzi umieszczonych na portalu. Warsztaty poprowadzą pedagodzy teatru.

Program obejmuje referaty, dyskusję poświęconą możliwości współpracy między szkołami i instytucjami teatralnymi, prezentację portalu Teatroteka Szkolna oraz warsztaty narzędziowe z zakresu wykorzystania technik pedagogiczno-teatralnych w praktyce szkolnej.

Konferencja odbędzie się 21 września 2015 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (Kraków, ul. Lipowa 4).
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy (mailowe: edukacja@teatrfigur.pl lub telefoniczne: 513197392).

Wieczorem zapraszamy również na spektakl Szyc w reżyserii Any Nowickiej (Teatr Barakah, ul. Paulińska 28, godz. 19.00) – bilety w promocyjnej cenie 15 zł. Prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spektaklu (mail: edukacja@teatrfigur.pl).

Konferencja jest pierwszym wydarzeniem cyklu Tydzień z Teatroteką Szkolną, który ma na celu prezentację nowego portalu internetowego w sześciu miastach Polski (Krakowie, Białymstoku, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie) w dniach 21 – 27 września 2015.

Organizatorem akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerem krakowskiej części wydarzenia jest Teatr Figur Kraków.

PROGRAM:
21.09 | poniedziałek | MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

godz. 10.00-10.45 | Prezentacja: Przykłady projektów artystyczno-edukacyjnych i społecznych realizowanych we współpracy ze szkołami (Katarzyna Waligóra – absolwentka teatrologii na UJ)
godz. 10-45-11.15 | Prezentacja: Potencjalne źródła finansowania edukacji kulturalnej i obywatelskiej (Weronika Idzikowska – Małopolski Instytut Kultury)
godz. 11.30- 13.00 | Dyskusja: Możliwości współpracy szkoły i teatru
Paneliści: Katarzyna Lniany (Małopolska Manufaktura Sztuki), Magdalena Miklasz, (reżyserka), Dagmara Żabska (Teatr Figur),
Moderatorka: Magdalena Szpak (Instytut Teatralny)
godz. 13.00-14.00 | Przerwa obiadowa
godz. 14.00-14.30 | Prezentacja portalu Teatroteka Szkolna (Magdalena Szpak – Instytut Teatralny)
godz. 15.00-17.00 | Warsztaty narzędziowe Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej?

Warsztaty narzędziowe Jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej?

W jaki sposób pedagogika teatru może być przydatna w działaniu szkolnym na lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych? Przyjrzymy się narzędziom umieszczonym na portalu „Teatroteka Szkolna" w praktycznym działaniu teatralnym, szukając najlepszych dla siebie metod pracy z uczniami.
Prowadzenie: Dorota Ogrodzka, Dagmara Żabska

godz. 19.00 spektakl: Szyc w reż. Any Nowickiej | Teatr Barakah, m-ce: Teatr Barakah
Partner: Teatr Figur Kraków

Współpraca z Teatrem Figur odbywa się w ramach programu „Obywatele dla Demokracji" Fundacji im. S. Batorego finansowanego ze środków EEA grants w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży.

Autorzy prezentacji, paneliści, prowadzący warsztaty:

Weronika Idzikowska – kulturoznawczyni, teatrolożka, animatorka kultury i antropolożka fotografii, absolwentka Laboratorium „Projektowanie Kultury" pod kierownictwem prof. dr hab. Krystyny Duniec oraz Szkoły Pedagogów Teatru w ramach Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Współpracuje z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, gdzie koordynuje i projektuje działania z obszaru edukacji teatralnej i animacji społeczno-kulturowej.

Katarzyna Lniany –polonistka, członek zarządu Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki. Nauczyciel w szkole muzycznej, wieloletni koordynator programów edukacyjnych Fundacji Panteon Narodowy oraz były koordynator Zespołu Edukacyjnego Fundacji Panteon Narodowy, były Pełnomocnik Zarządu ds. Edukacji, współautorka i autorka licznych projektów artystycznych i edukacyjnych, w tym wydawnictw edukacyjnych (m. in. "To, co ulepsza", Zeszyty Naukowe Herbaciarni Naukowej), współzałożyciel i koordynator projektu Herbaciarnia Naukowa "Aromaty Wiedzy", gospodarz spotkań w PAU, członek Stowarzyszenia Polonistów.

Dorota Ogrodzka – pedagog teatru, reżyserka, performerka, animatorka kultury, badaczka, twórczyni i koordynatorka projektów teatralnych i kulturalno-społecznych.
Doktorantka w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytut Kultury Polskiej. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy założyła i prowadzi Młodą Scenę – reżyserując spektakle i akcje performerskie, prowadząc warsztaty, dyskutując i pisząc z młodymi aktorami - performerami teksty. Współtworzy Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, z którym realizuje autorskie, interdyscyplinarne projekty edukacyjno-artystyczne. Pracuje z młodzieżą, aktorami, dziećmi, seniorami, twórcami, nauczycielami. Jeżdżąc po Polsce wspiera lokalnych liderów, grupy artystyczne i instytucje kultury w realizacji ich własnych przedsięwzięć. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce i kilkoma za granicą. Współtworzy kolektyw artystyczny Performeria Warszawy, Stowarzyszenie Katedra Kultury, jest animatorką kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Razem z mężem Pawłem koordynuje warsztaty na festiwal Slot Art.

Magdalena Szpak – specjalistka ds. pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru (SPT). Pedagog teatru w Teatrze im. Bogusławskiego Kaliszu. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestniczka programu "European Diploma in Cultural Project Management" –prowadzonego przez brukselską Fundację Marcela Hictera. Ukończyła szkolenie z metod pedagogiki teatralnej "TiSZ Aneks – suplement dla specjalistów ds. pedagogiki teatru", organizowane przez Instytut Teatralny. Inicjuje projekty, szkoli nauczycieli i edukatorów wykorzystujących metody teatralne w pracy z amatorami. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Koordynatorka portalu "Teatroteka Szkolna". Wykłada na studiach podyplomowych "Pedagogika Teatru" na Uniwersytecie Warszawskim.

Katarzyna Waligóra – absolwentka teatrologii Uniwerystetu Jagiellońskiego w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych; zajmuje się badaniem materialności teatru oraz archiwów spektakli teatralnych; jako recenzentka współpracuje z pismem "Didaskalia".

Dagmara Żabska - założycielka, szefowa artystyczna i aktorka Teatru Figur Kraków, od 2003 roku związana z programem "Dilettante", działającym na rzecz amatorskiego ruchu teatralnego. Absolwentka teatrologii UJ, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Figurentheater-kolleg w Bochum. Specjalizuje się teatrze cieni, zajmuje pedagogiką teatru, sztuką społeczną i teatrem dla dzieci. W ramach Małopolskiego Instytutu Teatralnego szuka nowego modelu współpracy szkoły i teatru, wykorzystania narzędzi teatralnych w rozwoju społeczności lokalnych, tworzenia produktów turystycznych, edukacji i in. Razem z Teatrem Figur występowała na wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. w Seulu, Moskwie, Bagdadzie, Albaquerque, Lipsku.

(-)
Materiał Teatru
12 września 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...