Tymoteusz Rymcimci - premiera we wrześniu

"Tymoteusz Rymcimci" - reż. Jarosław Antoniuk - Teatr Lalka w Warszawie - premiera 12 września 2020

12 września odbędzie się premiera spektaklu "Tymoteusza Rymcimci" w reżyserii Jarosława Antoniuka - teatrologa, reżysera, autora opracowań i sztuk dla dzieci i młodzieży, animatora kultury, managera, dyrektora Teatru Lalki w Łomży oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Autorem sztuki jest Jan Wilkowski- reżyser i dyrektor Teatru Lalka w latach 1952 - 1969.

REŻYSER O SPEKTAKLU:

Postać Misia Tymoteusza wymyślił przed laty wielki przyjaciel dzieci, lalkarz, poeta, dramaturg i reżyser w jednej osobie – Jan Wilkowski, który potrafił z niczego wyczarować magiczną przestrzeń teatru, uzupełniając pełnymi fantazji postaciami, z miejsca zyskującymi sympatię najmłodszych.
 Miś Tymoteusz to jedna z najpiękniejszych i wzruszających historii napisana dla dzieci, mówiąca o przyjaźni, odpowiedzialności, tolerancji, o poszukiwaniu ciepła i zrozumienia. Tytułowy bohater, to przeuroczy Miś-łobuziak o sympatycznym i wrażliwym uosobieniu, który poszukuje swojego świata wartości, ale nade wszystko chce poznać świat i być kochanym. 
Poznajemy także jego Tatę, który nie pała sympatią do piesków. A to właśnie Psiuńcio, bezdomny pies, staje się przyjacielem Tymoteusza.

Miś Tymoteusz to historia o samotności, przyjaźni i braku akceptacji, która uczy jak łatwo jest pochopnie ocenić drugą osobę. To również opowieść o dojrzewaniu, wytyczaniu dziecku dróg, nauczaniu tolerancji i poszanowania innych, w tym zwierząt.

___

Miś Tymoteusz Rymcimci to jeden z najsympatyczniejszych bohaterów teatru lalek. Stworzył go ponad półwieku temu wybitny reżyser i dyrektor naszego Teatru, Jan Wilkowski. Wraz z Tymoteuszem dorosło już kilka pokoleń polskich dzieci, a Rymcimci wciąż pozostaje małym misiem, który próbuje zrozumieć otaczający go świat i oswoić z nim najmłodszą publiczność.

Dominika Druch
Materiał nadesłany
21 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia