Tysiące widzów na ulicach

2. Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych - „Lalka na Scenie"

Tysiące widzów uczestniczyło w spotkaniu z ulicznym teatrem lalkowym podczas minionego weekendu.


Tysiące widzów, spektakle, najstarsze na świecie grające marionetki: Kasparko i Dona Isabella, światowej sławy artyści, trzy dni spędzone z wyjątkowymi lalkami - marionetkami i pacynkami: Mr Punchem & Judy, Pulcinellem, Donem Juanem, Vitezem Laszlo, Długim, Wysokim, Bystrookim, spotkania „od kuchni" z teatrem. To wszystko miało miejsce podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie". Kolejna edycja już za rok.

W dniach 14 – 16 lipca do krainy teatralnej przygody zabrały swoich widzów jedyne w swoim rodzaju marionetki i pacynki. Doskonale dopasowując się do przestrzeni Teatru Rampa oraz Rynku Nowego Miasta przeniosły widzów do świata marionetek i pacynek pozwalając na odkrycie wielowiekowej tradycji teatrów ulicznych. Siedząc na poduchach, kocach, widzowie mogli podziwiać festiwalowe spektakle.

Nie tylko dzieci, ale również dorośli dali porwać się emocjom. Najmłodsi z łatwością koncentrowali uwagę na prezentowanych spektaklach, angażując się w interakcje z aktorami i ich lalkami, czy żywo reagując na zaczepki Mr Punch'a, Pulcinella, trzech odważnych czeskich bohaterów: Wysokiego, Długiego, Bystrookiego, cz y trochę kapryśną malarkę Donę Isabellę – jedyną na świecie ponad 120-letnią malującą obrazy marionetkę. To nie była jedyna okazja do poznania festiwalowych gości. Aktorzy z przyjemnością odkryli przed widzami tajniki trudnej sztuki, jaką jest poruszanie marionetką i pacynką, także pokazali „od kuchni" swoją scenę teatralną — w przypadku teatrów ulicznych: profesjonalnych parawanów.

W przerwach między spektaklami widzów rozweselały animozje między włoskim Pulcinellem a brytyjskim Mr Punchem. „Chcemy podziękować naszym widzom festiwalowym, a zwłaszcza rodzicom i dziadkom, którzy przyprowadzili swoje dzieci na nasz Festiwal. Mamy nadzieję, że był to ciekawie spędzony czas.

Dziękujemy tym, którzy wsparli to wydarzenie. A już dzisiaj zapraszamy do wsparcia i do udziału w kolejnej edycji Festiwalu, która odbędzie się w lipcu 2018 roku." – podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, prezes Fundacji Meritum, dyrektor Festiwalu.

(-)
Materiał organizatora
22 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia