Tytuł Ambasadora MTK dla Adolfa Weltschka

Październik w Teatrze Groteska

Ponad 70 warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży, spektakle wyjazdowe i obecność na jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju – Targach Książki - tak wygląda październik w Teatrze Groteska.

Pomimo trwających prac remontowych Teatr Groteska nie przerywa aktywności programowej. Dla swoich działań Teatr znalazł nie tylko nową przestrzeń, ale także intensyfikuje praktykowane w poprzednich latach formy działalności.

Tytuł Ambasadora

Tytuł Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki przyznany w tym roku przez Honorową Radę Patronacką dyrektorowi Teatru Groteska Adolfowi Weltschkowi sprawił, że podjęte zostały przez Teatr działania mające na celu jeszcze intensywniejszą niż w poprzednich latach promocję literatury wśród Widzów Groteski – tym razem wśród Widzów Dorosłych.

Tradycyjnie repertuar Teatru stanowią w przeważającej większości adaptacje dziecięcej literatury klasycznej. Wśród wielu zadań mają one także zachować międzypokoleniową nić porozumienia i przekazać wartości, które pozwalały rozumieć i oswajać świat, a także neutralizować lęki przed skomplikowaną rzeczywistością wielu pokoleniom czytelników. I są tym samym częścią fundamentów naszego środowiska kulturowego.

Przy okazji tegorocznych 21-ch już Targów Książki Groteska postanowiła sporą część swojej aktywności targowej dedykować Widzom Dorosłym. I tak m.in. 16 października uruchomi na Facebooku cykl #MamSkłonnościDoCzytaniaKsiążek dedykowany dorosłym miłośnikom literatury pięknej. Jego bohaterami będą autorzy i ich dzieła, które stały się kamieniami milowymi w historii literatury światowej od czasów renesansu do współczesności. Z kolei 17 października w ramach cyklu ruszy kreatywna gra mająca na celu nie tylko nagrodzić czytelników o największej erudycji, ale przede wszystkim przypomnieć możliwie najszerszej grupie odbiorców o niezwykłych wartościach obecnych w cyklu dzieł.

Oficjalne przyznanie tytułu Ambasadora 21. Międzynarodowych Targów Książki nastąpi 26 października podczas pierwszego dnia targów.

Z kolei ostatniego dnia na najmłodszych widzów czeka niespodzianka. W niedzielę, 29 października w godzinach 10.00-12.00 odbędą się warsztaty teatralne prowadzone przez Aktorów Teatru Groteska.

Teatr Groteska łączy pokolenia podczas 1. Targów Seniora

Weekend w hali EXPO Kraków, który podczas 1. Targów Seniora zgromadził zarówno seniorów jak i całe rodziny udowodnił, że scena Teatru Groteska inspiruje widzów w każdym wieku. Uczestnicy nie tylko zapoznali się z aktualnym repertuarem nadchodzącego sezonu, otrzymali zniżki na spektakle czy zapisali się do newslettera, ale również aktywnie uczestniczyli w dyskusji o sztuce, dzielili się uwagami o tym co powinno inspirować artystów i o swoich oczekiwaniach względem teatru.

Korepetycje z wyobraźni

Od września Aktorzy Teatru - wyposażeni w bogaty arsenał środków teatralnych wykorzystywany na co dzień w spektaklach na scenie (maski, lalki, kostiumy) -odwiedzają krakowskie przedszkola i szkoły. W planach do końca października jest ok. 70-u takich swoistych teatralnych seansów. Dzięki warsztatom dzieci mogą dowiedzieć się jak powstają teatralne maski, poznać zawodowe tajniki pracy z lalkami, a także wcielić się w profesjonalnego lalkarza i aktora. Głównym zadaniem spotkań jest rozbudzenie wyobraźni i talentów młodych odbiorców oraz próba uwrażliwienia ich na sztukę.

Groteska w drodze

Spektakle wyjazdowe to już tradycja Teatru z ulicy Skarbowej 2. Jak co roku aktorzy Groteski prezentują najbardziej lubiane przez publiczność przedstawienia w miastach, z których na co dzień najmłodszym Widzom trudno dotrzeć na Skarbową. 30 września spektakl "Ku-ku-ryku Słoneczniku" w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego obejrzeli mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Wypełniona do ostatniego miejsca widownia Pałacu Kultury Zagłębia z zaciekawieniem poznawała przygody zabawnego Słonecznika. W miniony piątek aktorzy wybrali się wraz z „Przygodami Tomka Sawyera" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego do Nowego Sączą, z kolei dziś w Kielcach widzowie obejrzą „Anię z Zielonego Wzgórza" w znakomitej adaptacji Małgorzaty Zwolińskiej. Anię, która cieszy się entuzjastycznym przyjęciem widowni od dnia premiery.

Już niedługo Teatr Groteska otworzy swoje drzwi ponownie. W tym roku wyjątkowo nowy sezon rozpocznie się w połowie listopada. Repertuar oraz wszystkie aktualne informacje o rezerwacji i sprzedaży biletów znajdują się stronie internetowej Teatru: www.groteska.pl

(-)
Materiał Teatru
17 października 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia