U nas zagra cała Europa

Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST

Trzynaście przedstawień teatrów z 12 europejskich państw zobaczyć będą mogli słupszczanie podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej Eurofest 2009. Festiwal rusza już w piątek.

Do słupska przyjadą zespoły m.in. z Grecji, Szwecji, Austrii, Niemiec, Belgii i Anglii. Wybór przedstawień nie był łatwy. - Z niemal każdego kraju zgłosiło się po kilka świetnych teatrów - mówi Małgorzata Kamińska-Sobczyk, dyrektor teatru Tęcza, organizatorka festiwalu. - Wybraliśmy takie przedstawienia, w których widzowie zobaczą wszystko to, co w teatrze europejskim najlepsze. 

Będzie m.in. teatr marionetek, czarny teatr z aktorami na żywym planie i projekcjami multimediamymi, eksperymentalny biały teatr, pojawią się nadmarionety, czyli ogromne lalki noszone przez aktorów. Jeden z teatrów zaprosi dzieci do interaktywnej zabawy i podczas przedstawienia będzie budował scenografie. Będzie teatr rak oraz przedstawienie, w którym wycinane figurki animowane są przy użyciu projektora. 

Otwarcie Eurofestu nastąpi w piątek wieczorem. Pierwsze przedstawienia rozpoczną się w sobotnie popołudnie. Zanim jednak aktorzy wyjdą na scenę, przemaszerują w barwnym korowodzie ulicami centrum miasta. Baśniowy korowód rozpocznie się w sobotę o godz. 12 na placu Zwycięstwa. 

Spektakle grane będą na czterech słupskich scenach: w Tęczy, filharmonii, Nowym Teatrze i teatrze Rondo. Bezpłatne wejściówki dla dzieci już trafiły m.in. do słupskich przedszkoli i szkół. Indywidualne bilety kupić też można w kasie Tęczy. 

Przedstawienia oceniać będzie jury profesjonalne i dziecięce. 

Na zdjęciu: jedno z festiwalowych przedstawień, "Osiem świateł Chanuki", Teatr Kubuś, Kielce.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
8 maja 2009

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...