Ucieczka przed miłością

"Eine kleine Nachtmusik" - reż: Paweł Szkotak - Teatr im. W.Horzycy w Toruniu

Piętnaście krótkich scen, które łączy osoba głównej bohaterki - skrzypaczki Anny. To właśnie ona na swojej drodze spotyka galerię postaci pokaleczonych przez życie.

„Eine kleine Nachtmusik” pisarki Silke Hassler to bolesna sztuka o samotności, poszukiwaniu bliskości i wewnętrznej destrukcji. Aż roi się w niej od ludzi, którzy uciekają przed miłością; którzy albo nigdy jej nie zaznali, albo mylą ją z fizycznym zbliżeniem. Sztuka łączy w sobie elementy groteski i absurdu, a jednocześnie utrzymana jest w poetyckim, lecz ostrym i czasem wręcz wulgarnym klimacie. 

Po rozstaniu ze swoim dotychczasowym partnerem Anna niszczy skrzypce i wyrusza w półrealną podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości. Na swojej drodze spotyka: brata, księdza, młodego mężczyznę, prostytutkę, sprzedawcę kwiatów. Z każdym z nich bezskutecznie próbuje nawiązać nić porozumienia. Pomimo niepowodzenia, doświadczenia podróży sprawiają, że w ostatniej scenie znów sięga po skrzypce.

Spektakl wyreżyserował Paweł Szkotak. Miłośnicy teatralnej sceny znają go jako aktora i założyciela poznańskiego Teatru Biuro Podróży. W 1995 roku za „Carmen Funebre” grupa zdobyła prestiżowe wyróżnienie teatralne - nagrodę First Fringe na festiwalu w szkockim Edynburgu. Szkotak od 2003 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu. W 2004 roku zdobył Paszport „Polityki”. 

W „Eine kleine Nachtmusik” na małej scenie zobaczymy: Annę Romanowicz-Kozanecką, Matyldę Podfilipską, Michała Marka Ubysza oraz zdobywcę Wilama dla najpopularniejszego aktora toruńskiego Teatru im. W. Horzycy - Tomasza Mycana.

Spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych. „Eine kleine Nachtmusik” będzie można oglądać od soboty. Początek godz. 19.
(mw)

Tomasz Bielicki
nowosci.com.pl
18 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...