Ucieczka przed miłością

"Eine kleine Nachtmusik" - reż: Paweł Szkotak - Teatr im. W.Horzycy w Toruniu

Piętnaście krótkich scen, które łączy osoba głównej bohaterki - skrzypaczki Anny. To właśnie ona na swojej drodze spotyka galerię postaci pokaleczonych przez życie.

„Eine kleine Nachtmusik” pisarki Silke Hassler to bolesna sztuka o samotności, poszukiwaniu bliskości i wewnętrznej destrukcji. Aż roi się w niej od ludzi, którzy uciekają przed miłością; którzy albo nigdy jej nie zaznali, albo mylą ją z fizycznym zbliżeniem. Sztuka łączy w sobie elementy groteski i absurdu, a jednocześnie utrzymana jest w poetyckim, lecz ostrym i czasem wręcz wulgarnym klimacie. 

Po rozstaniu ze swoim dotychczasowym partnerem Anna niszczy skrzypce i wyrusza w półrealną podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości. Na swojej drodze spotyka: brata, księdza, młodego mężczyznę, prostytutkę, sprzedawcę kwiatów. Z każdym z nich bezskutecznie próbuje nawiązać nić porozumienia. Pomimo niepowodzenia, doświadczenia podróży sprawiają, że w ostatniej scenie znów sięga po skrzypce.

Spektakl wyreżyserował Paweł Szkotak. Miłośnicy teatralnej sceny znają go jako aktora i założyciela poznańskiego Teatru Biuro Podróży. W 1995 roku za „Carmen Funebre” grupa zdobyła prestiżowe wyróżnienie teatralne - nagrodę First Fringe na festiwalu w szkockim Edynburgu. Szkotak od 2003 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu. W 2004 roku zdobył Paszport „Polityki”. 

W „Eine kleine Nachtmusik” na małej scenie zobaczymy: Annę Romanowicz-Kozanecką, Matyldę Podfilipską, Michała Marka Ubysza oraz zdobywcę Wilama dla najpopularniejszego aktora toruńskiego Teatru im. W. Horzycy - Tomasza Mycana.

Spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych. „Eine kleine Nachtmusik” będzie można oglądać od soboty. Początek godz. 19.
(mw)

Tomasz Bielicki
nowosci.com.pl
18 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia