Uczniowski musical w oparze

"Uczeń czarnoksiężnika" - reż. Przemysław Żmiejko - Opera i Filharmonia Podlaska

Dzisiaj Opera Młodych - cykl koncertów prezentujących młodych muzyków - uzyska nowy wymiar. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć niezwykły musical "Uczeń czarnoksiężnika". Spektakl przygotowali wspólnie uczniowie i nauczyciele VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Wszystko w ramach projektu "Młodzi w awangardzie, czyli scena poza ławką". Projekt realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Białegostoku, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego i Dyrekcji VII LO.

Na początku był pomysł nauczycielki - Katarzyny Klim na wystawienie musicalu. Pozytywna odpowiedź dyrekcji szkoły oraz urzędników miejskich zaowocowała szybko castingiem. Wyłoniono 50 najzdolniejszych uczniów obdarzonych talentem tanecznym, wokalnym i aktorskim, a także plastycznym i fotograficznym. W pracę włączyli się nauczyciele przedmiotów artystycznych. Warto przy tym dodać, że VII LO w Białymstoku to kuźnia talentów artystycznych. To tu młodzież w ramach lekcji może uczyć się choreografii, tańca, aktorstwa, fotografii, interpretacji piosenki, plastyki.

"Uczeń czarnoksiężnika" oparty jest na tekstach Juliana Tuwima, o którym twórcy musicalu mówią, że "i jako człowiek, i jako poeta pełen był sprzeczności". Reżyserii podjął się Przemysław Żmiejko - scenarzysta i reżyser, także absolwent artystycznego liceum w Białymstoku.

W Sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 trwają gorączkowe próby przed sobotnim spektaklem. Musical poprzedzi projekcja filmu pokazująca kulisy powstawania przedstawienia. Autorem filmu jest Maciej Kupiński uczeń VII LO. Będzie można także obejrzeć wystawę fotografii dokumentujących pracę przy realizacji musicalu. Autorami zdjęć są uczniowie z klas fotograficznych.

Do tej pory musical obejrzało ponad 1200 osób. Spektakl był pokazywany w VII LO , w Zespole Szkół Sportowych w Supraślu, fragment - w III LO w Białymstoku. Teraz będzie można go zobaczyć na profesjonalnej scenie, w profesjonalnej oprawie - w Sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej 1. Początek godz. 16:00. Wstęp wolny.

(-)
Materiał Opery
22 marca 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia