Udany rok w Małym

Teatr Mały w Manufakturze – podsumowanie roku 2017

Co prawda zaraz po nowym roku dajemy nową premierę pt. „Doktorze, Pan tak nie może" i jest to prapremierowa brytyjska farsa w stylu „angielskim" Joy Goodwill'a , jednak wychodzi na to ,że w kalendarzowym roku daliśmy ledwie dwie premiery, ale za to obydwie dziewicze.. czyli także prapremierowe.

Pierwsza z nich była zabawną komedią „Umrzeć ze śmiechu" Paul'a Elliott'a w tłumaczeniu Bogusławy Plisz Góral i ten fakt zaanektował nam wiosnę dając odbiorcom multum wesołego uśmiechu. Potem, zaraz na początku jesieni podjęliśmy poważne wyzwanie w postaci rzucenia się na dzieło „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

To największe, jak dotąd inscenizacyjne wyzwanie dało nam bardzo dużą satysfakcję, bowiem obsadzenie jedenastu aktorów w tak niewielkim teatrze musi wzbudzać intrygujące wrażenie. I wydaje się, że się udało. Dzięki świetnym kostiumom Sylwestra Krupińskiego, bardzo dobrej muzyce Michała Izydorczyka , oraz delikatnej i nienachlanej scenografii Agnieszki Izydorczyk oraz choreografii Kazimierza Knola odtworzyliśmy przekrojową adaptacje mickiewiczowskiego etosu autorstwa Marka Andrzeja Gwoździńskiego i Mariusza Pilawskiego, która trafiła w sedno sprawy opowiadając właściwie całą historię „ostatniego zajazdu na Litwie". Warsztatowo wyartykułowali ją z pełnym zacięciem aktorzy posługując się dobrze trzynastozgłoskowym, niełatwym przecież wierszem. Aplauz widzów dorosłych na wieczornych pokazach oraz pełna aprobata młodzieży upewniły realizatorów o dobrze dokonanym wyborze. I to jest przyjemny znak dla kształtowania się profilu tego eklektycznego teatru, który stosuje na przemian prezentacje spektakli klasycznych z bardziej lub mniej brawurowymi komediami.

Zatem sumując ten wywód: mijający rok można uznać za bardzo udany. Inscenizacja narodowego tekstu PANA TADEUSZA musi rodzić niekłamaną satysfakcję i radość z uzyskanego efektu.

Od września 2018 roku rozpoczniemy dziesiąty już sezon istnienia i jubileuszową „tarantele" czas będzie zacząć.

Najlepsze życzenia pomyślności wszelkim twórcom polskiego teatru, bez wyjątku.

Mariusz Pilawski
Materiał Teatru
30 grudnia 2017
Portrety
Mariusz Pilawski

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...