Uhonorować zmarłego dyrektora

Wystawa "Maciej Korwin w Muzycznym 1995-2013"

22 lutego dyrektor Maciej Korwin obchodziłby 60. urodziny. Ten dzień pracownicy Teatru Muzycznego postanowili uhonorować w szczególny sposób.

O godz. 16.15 odbędzie się spotkanie przy grobie Macieja Korwina na Cmentarzu Witomińskim, o 17.00 - msza w kaplicy kościoła oo. Franciszkanów.

Na godz. 18.30 zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej Dyrektorowi na foyer Nowej Sceny. Wystawa będzie wspomnieniem niemal osiemnastoletniego okresu prowadzenia Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni przez Macieja Korwina. Składać się będzie z fotografii, fragmentów recenzji i wywiadów oraz opisu dokonań artystycznych. Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki Macieja Korwina, jego osiągnięć i koncepcji Teatru oraz planów na przyszłość.

***

Maciej Korwin w Muzycznym 1995-2013

Dyrektor urodził się w 1953 roku, w Łodzi. Tam ukończył Wydział Aktorski na słynnej Filmówce i jeszcze na studiach rozpoczął przygodę z występami na scenie. Był aktorem teatrów w Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu, Opolu i Chorzowie. Dyrektorem Artystycznym został już w 1985 roku, kierując teatrem w Kaliszu, potem było Opole, Łódź i na koniec Gdynia. Dyrektor przybył do portowego miasta w 1995 roku obejmując ster po Wojciechu Trzcińskim. W tamtych latach pozycja Teatru opierała się na dwóch nazwiska - Baduszkowej i Gruzy. Dyrektor kontynuował ich dobrą passę. Rozpoczynając "Evitą", a kończąc "Shrekiem" wprowadził na deski Teatru najsłynniejsze musicalowe tytuły. Jednocześnie sprawował pieczę nad Studium Wokalno - Aktorskim oraz prowadził zajęcia ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Za swoje osiągnięcia w 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2008 roku Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. W listopadzie 2012 roku obronił doktorat, a w grudniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał go do Rady ds. Instytucji Artystycznych jako jedynego przedstawiciela z regionu pomorskiego. Dyrektor zmarł nagle 10 stycznia 2013 roku. 22 lutego 2013 roku świętowałby swoje 60 urodziny...

Bez publiczności nie ma teatru

Dyrektor przez cały okres pracy w Teatrze był wierny idei "pełnej sali", do znudzenia powtarzając, że najważniejszy w Teatrze nie jest Dyrektor, tylko widz. Publiczność była najważniejszą częścią teatralnego spektaklu. To ona stanowiła o jego sukcesie lub klęsce. Dzięki kontynuowaniu hasła "Broadwayu nad Bałtykiem" tych pierwszych było zdecydowanie więcej. Dyrektor z wielkim uporem zabiegał o największe hity światowego musicalu nie zapominając tym samym o rozwoju polskiej sztuki teatralnej. Te dwa z pozoru odległe od siebie bieguny - zagraniczne musicale i autorskie projekty teatralne polskich artystów - stały się wyznacznikami opracowanego przez Dyrektora artystycznego programu Teatru Muzycznego w Gdyni.

(-)
Materiał Teatru
20 lutego 2013
Portrety
Maciej Korwin

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...