Ukraść księżyc i sprzedać go

"O dwóch takich, co ukradli księżyc" - reż. Jerzy Jan Połoński - Teatr Arlekin w Łodzi

Polska klasyka połączona z rockowym zacięciem i współczesną scenografią - tak Teatr Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi zapowiada swój najnowszy spektakl "O dwóch takich, co ukradli księżyc", którego premiera odbędzie się w sobotę.

Jak zapowiadają realizatorzy, premiera będzie "współczesną, rozśpiewaną inscenizacją" znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niegrzecznych i leniwych braciach, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie rodziny i rodzinnej wsi.

- Spektakl powstaje do tekstu Krystyny Wodnickiej, znanego rodzicom i starszym widzom z kultowych "Bajek Grajek", muzycznych słuchowisk radiowych, w których realizacji - na przestrzeni kilkudziesięciu lat - brali udział najznamienitsi aktorzy, muzycy, reżyserzy i kompozytorzy. W łódzkim przedstawieniu wykorzystane zostaną rockowe kompozycje zespołu Lady Pank, stworzone do filmu dla dzieci pod tym samym tytułem. Usłyszymy więc "Marchewkowe pole" czy "Hrabiego" w nowych aranżacjach Łukasza Damrycha - podkreśliła Ewa Kwiecińska-Kotwasińska z Teatru Arlekin.

Za reżyserię przedstawienia odpowiedzialny jest muzyk i aktor Jerzy Jan Połoński, który specjalizuje się w realizacji muzycznych widowisk i jak sam deklaruje - "lubi robić teatr pogodny".

Zdaniem Połońskiego, odczytywanie współczesnego teatru, który składa się ze znaków i symboli, wymaga dziecinnej wiary, a dla dorosłych przeskoczenie tej granicy stanowi często ogromny problem. On sam uważa, że w teatrze najważniejsza jest wyobraźnia, dlatego - jak powiedział - uwielbia reżyserować spektakle dla dzieci.

Za scenografię "O dwóch takich..." odpowiada Marika Wojciechowska, a za wokalną stronę widowiska wokalistka jazzowa, kameralistka i pedagog - Izabela Połońska.

Spektakl, którego premiera odbędzie się w sobotę o godz. 17, przeznaczony jest dla widzów od lat 6 lat.

Jacek i Placek, niesforni bohaterowie sztuki, którzy spędzają całe dnie na wygłupach, leniuchowaniu, dokuczaniu innym i kradzieżach, a pewnego dnia postanawiają ukraść księżyc i sprzedać go, aby mieć pieniądze na swoje beztroskie życie, to bliźniacy. Dlatego Teatr Arlekin wprowadził specjalną promocję - wszystkie pary bliźniąt, które wybiorą się na spektakl, zapłacą za bilety połowę ceny.

Agnieszka Grzelak-Michałowska
Kurier PAP
2 marca 2019

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia