Unijne wsparcie dla nowej Opery i Galerii Arsenał

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Na 28 września zaplanowano otwarcie nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To największa obecnie inwestycja w kulturze w województwie podlaskim. Nową siedzibę buduje także Galeria Arsenał, a powstające w Białymstoku Muzeum Sybiru kompletuje dokumentację.

Koszt budowy i wyposażenia obiektu szacuje się na ok. 220 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego.

Budowa Europejskiego Centrum Kultury - Opery i Filharmonii Podlaskiej rozpoczęła się w 2006 roku, prace budowlane zostały ukończone do końca ubiegłego roku. Są "nieznaczne" opóźnienia w pracach, ale nie mają one wpływu na termin otwarcia - zapewnił PAP dyrektor placówki Roberto Skolmowski.

Obecnie kończy się montaż podłóg i wykańczanie sceny, niebawem rozpocznie się też montaż oświetlenia i multimediów. Według dyrektora, budynek będzie można przejmować etapami między marcem i kwietniem, tak żeby w maju móc prowadzić tam próby i szkolić pracowników.

Otwarcie nowego gmachu zbiegnie się z uroczystą inauguracją nowego sezonu w operze. Zaplanowano operę Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Skolmowski powiedział, że specyfiką spektaklu ma być nawiązanie do tradycji i obyczajów szlachty, która mieszkała na terenie Podlasia.

Odbędzie się również premiera musicalu "Korczak", do którego białostocka instytucja posiada prawa autorskie. To pierwsza produkcja musicalowa tej placówki.

Skolmowski szacuje, że roczne utrzymanie instytucji, którą kieruje, będzie kosztować 25 mln zł. Działalność placówki dofinansuje ministerstwo kultury w wysokości 6 mln zł rocznie (taką dotację ma otrzymywać przez 3 lata), w budżecie województwa podlaskiego zapisano na ten cel 13 mln zł, a w budżecie Białegostoku - 2 mln zł. Dyrektor powiedział, że ok. 2 mln zł to wkład własny opery, a

pozostałe pieniądze placówka chce pozyskać m.in. z udziału w programach unijnych.

Nową siedzibę buduje także znana w kraju i za granicą Galeria Arsenał w Białymstoku. W ubiegłym roku, po kilku latach starań, otrzymała od gminy Białystok budynek Starej Elektrowni (wcześniej własność Polskiej Grupy Energetycznej). Dzięki temu może rozszerzyć swoją działalność, prezentować szerzej swoje zbiory, organizować większe wystawy. Odbyła się tam m.in. część wystawy "Podróż na Wschód", przygotowanej w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Koszt inwestycji (łącznie z zagospodarowaniem części bulwaru nad rzeką Białą, przy której stoi budynek) szacowany jest na 20 mln zł.

Trwają też prace nad powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. Ma być ono placówką ogólnopolską zajmującą się tematyką wywózek Polaków na Wschód. Szacuje się, że utworzenie muzeum będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

(-)
PAP
24 stycznia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia