Upiór miał urodziny

"Upiór w operze" - reż. Wojciech Kępczyński - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

6 lat temu po raz pierwszy w Polsce spadł żyrandol. 15 marca 2008 roku w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie odbyła się premiera słynnego musicalu Andrew Lloyda Webbera „Upiór w operze”. Spektakl wyreżyserowany przez Wojciecha Kępczyńskiego w ciągu 2 lat zagrany został w Warszawie niemal 600 razy. Teraz Upiór ma drugi dom…. w Białymstoku. Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku ma prawa do pokazywania tego spektaklu. Musical cieszący się ogromną popularnością także i w stolicy Podlasia, jest oryginalną produkcją Teatru Muzycznego Roma.

Dekoracje autorstwa jednego z najlepszych polskich scenografów Pawła Dobrzyckiego przyjechały z Teatru Muzycznego Roma, tak jak i kostiumy, które wykonali : Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Kierownictwo muzyczne nad musicalem objął Maciej Pawłowski. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska. Rolę drugiego reżysera i reżysera świateł przyjął Sebastian Gonciarz, to z nim reżyser i dyrektor Romy Wojciech Kępczyński stanowi sprawdzony duet. Odtwórcy głównych ról znani są także z warszawskiej realizacji: Damian Aleksander i Tomasz Steciuk jako tytułowy Upiór, Paulina Janczak, Edyta Krzemień i Kaja Mianowana jako Christine, Łukasz Talik jako Raoul. Znakomicie na scenie sprawdza się – śpiewając i tańcząc – Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Chór OiFP przygotowała prof. Violetta Bielecka.

W spektaklu bierze udział każdorazowo aż 130 osób - obsady, muzyków oraz obsługi technicznej widowiska. Przedstawienie wymaga 22 zmian sceny. To ogromne przedsięwzięcie oraz widowiskowy i wzruszający spektakl.

W Nowym Jorku ten spektakl grany jest nieprzerwanie od 1988 roku. W ubiegłym roku minęło ćwierć wieku od premiery na Broadwayu, gdzie „Upiór w operze" stał się najdłużej granym musicalem w historii.

Ostatni spektakl „Upiora w operze" w Białymstoku w tym sezonie artystycznym 18 maja.

Najbliższy spektakl 20 marca o godzinie 19:00. Są jeszcze wolne miejsca!!!

Ważna informacja dla studentów: w najbliższy czwartek - 20 marca oraz 27 marca studenci mogą liczyć na 30% rabat (od ceny biletu ulgowego). Osoba kupująca bilet musi posiadać przy sobie ważną legitymację studencką oraz okazać ją przy wejściu na przedstawienie. Na każdy spektakl przewidziana jest pula 50 promocyjnych biletów.

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
18 marca 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia