Uprzedzę każdy twój pościg

"Nie upilnuje nas nikt" - chor. Marguerite Donlon, Katarzyna Kozielska, Anne Jung – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

"Nie upilnuje nas nikt" to zjawiskowy tryptyk baletowy nawiązujący do twórczości poetyckiej Zuzanny Ginczanki. Jest to niesamowite widowisko, pełne emocji, delikatności i wyzwolenia. To hołd składany kobiecej wolności oraz witalności, a także opowieść o sile oraz pięknie kryjącym się w każdym geście.

Spektakl baletowy "Nie upilnuje nas nikt" to trzy układy choreograficzne powiązane ze sobą wspólnym tematem jakim jest wolność i kobiecość. W każdym z trzech wystąpień dostrzec można elementy cechujące twórczość Zuzanny Ginczanki, której poezja charakteryzowała się nawiązywaniem do elementów przyrody i pokazywaniem siły i niezależności cechujących kobiety.

Każdy z baletowych wystąpień stanowi niejako osobny wiersz, coś ulotnego i onirycznego. Delikatność gestów, zmysłowa harmonia ciał, dzikość ruchu oraz naturalna wolność przepełniały każdy oddech tanecznego arcydzieła. Hipnotyzujące piękno ciał oraz urzekająca gra światła i dźwięku sprawiają, że oddech zamiera w piersi, a oczy szklą się w zachwycie. Każdy gest idealnie oddaje siłę oraz witalność ciała, zaś doskonale skomponowana choreografia wydobywa z każdego ruchu pieśń o wolności i niezależności.

Idealnym dopełnieniem tańczących postaci jest minimalistyczna scenografia. Elementy tła, pełne subtelnej delikatności, nadają tańczącym postaciom autentyczności, równocześnie podkreślając gesty i figury. Delikatność kolorów oraz wyważona wielkość elementów doskonale komponują się z artystami, nie zawłaszczając całej uwagi widza. Harmonia i spokój emanujący z tła, tym samym poprzez kontrast, ujawniają dynamizm tańca postaci nadając im dzikości i nieskrępowania.

Doskonale zaś skomponowana muzyka nadaje całemu wydarzeniu dynamizmu oraz tym dogłębniej hipnotyzuje widza. Muzyka bowiem przenika ciało tancerzy nierozerwalnie wiążąc się z ich magnetycznymi ruchami i nadając im płynności oraz temperamentu.

"Nie upilnuje nas nikt" to niewątpliwie jedno z baletowych arcydzieł, które zachwyca i wzrusza swoim pięknem. Podejmowany w spektaklu temat jakim jest siła i wolność drzemiące w każdej kobiecie idealnie wybrzmiewają wraz z każdym krokiem oraz gestem tancerzy.

Witalność, lekkość oraz delikatność na wskroś przeszywają widza równocześnie pozostawiając w nim przekonanie o wewnętrznej sile i niezależności.

Aleksandra Sierka
Dziennik Teatralny Wielkopolska
12 grudnia 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...