Uratowana premiera

"Tuwim i inni" - reż. Paweł Aigner - Teatr Banialuka w Bielsku-Białej

Zaskakująca sytuacja miała miejsce w Teatrze Lalek Banialuka: niemal w ostatniej chwili odwołano zapowiedzianą na niedzielę, 16 września o 16.00, premierę sztuki "Tuwim i...". Ale premiera będzie, tyle że tydzień później.


Familijne widowisko muzyczne z tekstami Juliana Tuwima miało 16 września efektownie rozpocząć na lalkowej scenie sezon artystyczny 2018-2019. Wyreżyserował je ceniony realizator Paweł Aigner, próba generalna wypadła pomyślnie. Stąd zaskoczenie i niepokój, gdy pojawiła się informacja o odwołaniu premiery. O jej przyczynach Banialuka początkowo nie informowała.

Dyrektor PL Banialuka Lucyna Kozień wyjaśniła "Kronice", że mimo wstępnego porozumienia, zgody na wystawienie widowiska "Tuwim i..." nie wyraziła córka poety Ewa Tuwim-Woźniak mieszkająca w Szwecji. Stoi ona na czele fundacji, która jest jedynym właścicielem autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów Juliana Tuwima i jego siostry Ireny. Trzeba więc było odwołać premierę i spektakle zaplanowane na kolejne dni tego tygodnia ale z prób porozumienia Banialuka nie rezygnowała. Negocjacje - telefoniczne i mailowe - trwały przez cały weekend. I przyniosły pozytywne rozwiązanie. Córka Tuwima zredukowała swe oczekiwania do jednej tylko prośby - aby widowisko, w którym pojawiają się teksty pisane nie tylko dla dzieci, było przeznaczone dla widzów od 15, a nie od 7 lat, jak pierwotnie planowano.

- Uszanowałam tę prośbą. Tym bardziej, że wśród publiczności na próbie generalnej było sporo nastolatków oraz dorosłych i świetnie się bawili - mówi Lucyna Kozień. Jest więc przekonaną że to widowisko przyciągnie także starszą widownię. Premiera - w niedzielę, 23 września o 16.00, a kolejne przedstawienia - zgodnie z pierwotnym planem.

(-)
Kronika Beskidzka
22 września 2018
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...