Uroczyste otwarcie wystawy w OiFP – ECS

Wystawa "Byliśmy tutaj" przygotowana z okazji 70. rocznicy likwidacji getta białostockiego

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki wraz z Muzeum Podlaskim w Białymstoku zaprasza 26 lipca 2013 roku na wernisaż wystawy „Byliśmy tu" przygotowanej z okazji 70. rocznicy likwidacji getta białostockiego.

Niezwykła ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z Oddziałam Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Operą i Filharmonią Podlaską – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku i będzie ją można oglądać od 26 lipca do 31 października 2013 roku. Uroczyste otwarcie wystawy w gmachu  Opery odbędzie się w najbliższy piątek (26 lipca) o godzinie 19:00 w Sali Wystawienniczej OiFP – ECS.

Wystawa przez cały czas eksponowania będzie udostępniana widzom bezpłatnie.

Zaprezentowany materiał „Byliśmy tu" dokumentuje historię Żydów białostockich żyjących w okresie XX-lecia międzywojennego, Zagładę w czasie II wojny światowej, a także powojenną spuściznę materialną.

Pierwsza część wystawy, prezentowana w Ratuszu, to opowieść o dawnym, nieistniejącym już mieście Białystok. Podzielona na sekwencje, w których znajdzie się Dom, Ulica, Synagoga, w  sposób symboliczny, wprowadzi widza w mury miasta sprzed dziesiątków lat.

Druga część wystawy to świadectwo Zagłady. Plansze ustawione na Rynku Kościuszki, Suraskiej , Placu Uniwersyteckim i Kalinowskiego dokumentują dramat Białegostoku z lat 1941 – 1943. To kres polsko – żydowskiego miasta. Wzdłuż ulicy Kalinowskiego, przed wojną rozciągał się cmentarz żydowski, nazywany też rabinackim. Dziś w jego zachodniej części wznosi się gmach Opery. I właśnie tu, w Operze i Filharmonii Podlaskiej pokazany jest Epilog. Niczym z zaginionej na skutek kataklizmu Atlantydy ocalały relikty, strzępy, fragmenty przedmiotów. Te elementy stają się świadkami białostockiej Zagłady. To nie koniec historii. Jest ten Epilog upominaniem się o pamięć i szacunek. Jest krzykiem – BYLIŚMY TU.

Na ekspozycji wykorzystano zbiory: Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Narodowego Archiwum Cyfrowego Bundesarchiv, Władimira Lichodiedowa oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z Oddziałam Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Opera i Filharmonią Podlaską –  Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Patronat nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza, TVP Białystok, Polskie Radio Białystok. Wstawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Część Pierwsza

Godzina: 17:00
w salach białostockiego Ratusza, Rynek Kościuszki 10

Część Druga

Godzina: 19:00
Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki, Sala Wystawowa, ul. Odeska 1

Wystawa czynna będzie od 26 lipca do 31 października 2013 roku

Wstęp bezpłatny

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Opery
22 lipca 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia