Uroczyste rozdanie nagród

I Festiwal Teatrów Telewizji w Nowym Jorku

W wtorek 19 lutego 2019 r. w Senacie RP odbyło się uroczyste rozdanie nagród Festiwalu Teatrów Telewizji. To zwieńczenie pierwszej edycji Festiwalu, który odbywał się w październiku i listopadzie w Nowym Jorku.

Festiwal Teatrów Telewizji pełni ważną, kulturotwórczą rolę: pozwala przybliżyć polską sztukę i Teatr Telewizji amerykańskiej Polonii, ale też rodowitym Amerykanom. Dyrektorem festiwalu jest Dariusz Zawiślak, reżyser, producent, grafik.

Laureatem Grand Prix I Festiwalu Teatrów Telewizji został spektakl „Inspekcja" Grzegorza Królikiewicza w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Nagrodę główną za rolę męską otrzymał Mariusz Bonaszewski za kreację Marszałka Piłsudskiego w sztuce „Marszałek" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Krzysztofa Langa. Nagrodę za rolę kobiecą otrzymała Emilia Komarnicka- Klynstra, za rolę w spektaklu „Rio" Marka Kochana w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego. Za najlepszy spektakl muzyczny został uznany spektakl „Do DNA" w reżyserii Ewy Kaim.

Nagrody wręczyli: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Grand Prix Festiwalu wręczyli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Prezes TVP Jacek Kurski.

Na uroczystej gali wręczenia nagród w Senacie RP przemawiali: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Prezes TVP Jacek Kurski oraz Dyrektor Festiwalu Dariusz Zawiślak.

Na uroczystości obecni byli również: senatorowie, Przewodniczący Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Fedorowicz, Przewodniczący Rady Programowej TVP Sławomir Siwek, Prezes Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP Paweł Królikowski, i inni znamienici goście.

(-)
Materiał TVP
21 lutego 2019

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia