Urodził się 64 lata temu

Krzysztof Zaleski

Krzysztof Zaleski (ur. 3 września 1948[1] w Świętochłowicach, zm. 20 października 2008 w Warszawie) - polski reżyser teatralny, aktor filmowy, scenarzysta. Prywatnie był mężem aktorki Marii Pakulnis.

Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1971) i Wydziału Reżyserii warszawskiej PWST.

W Kole Naukowym PWST wyreżyserował Ślub W. Gombrowicza. Od końca studiów związany z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie reżyserował Świecznik de Musseta (1979), Smoka E. Szwarca (przy współpracy Janusza Wiśniewskiego, 1983), Mahagonnę Brechta/Weilla (1982)[2], Ślub Gombrowicza (1983), Niech no tylko zakwitną jabłonie – musical według scenariusza napisanego wspólnie z Agnieszką Osiecką (1984)[3].

W 1983 r. wystawił Księdza Marka J. Słowackiego (adaptacja i reżyseria) – uznanego za jedną z najwybitniejszych inscenizacji Słowackiego w Teatrze Dramatycznym. W Teatrze Ateneum wyreżyserował Skąpca Moliera oraz Dwie sceny miłosne wg O. Wilde\'a i A. Czechowa, Rewizora N. Gogola, Pan Inspektor przyszedł J. B. Priestleya.

W Teatrze Muzycznym "Roma" wyreżyserował spektakl pt. Cohen. Twórca spektakli o różnej stylistyce, ale zawsze doskonale przystających do materiału dramatycznego i wyróżniających się perfekcją wykonania.

Współpracował z Teatrem Telewizji (Sprawa Stawrogina wg F. Dostojewskiego, Cyrano de Bergerac E. Rostanda, Chińska kokaina M. Bułhakowa, Już tylko sen E. Rylskiego, Rysa P. Mossakowskiego, Parady J. Potockiego), a także z wieloma teatrami, m.in. Teatrem Powszechnym, Teatrem Współczesnym, Teatrem Ateneum w Warszawie oraz Teatrem Wybrzeże. Wykładał w warszawskiej PWST, a w latach 1987–1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego.

Od 2006 roku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a od 2007 – dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia.
Grób Krzysztofa Zaleskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Artysta zmarł w wyniku choroby nowotworowej 20 października 2008 w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Nagrody

Na V Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP Dwa Teatry 2005 otrzymał nagrodę za scenariusz słuchowiska poetyckiego na podstawie utworów Kazimierza Wierzyńskiego Nie piszę już wierszy, zgłoszone przez Polskie Radio Program I.

W roku 2007 uhonorowano go prestiżową nagrodą przyznawaną dla artystów teatralnych – Feliksem za reżyserię Wagonu na podstawie prozy Marka Nowakowskiego, zrealizowanego w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Krzysztof Zaleski

(-)
Wikipedia
3 września 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia