Urodzinowy koncert Pendereckiego

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

Pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego w sobotnie popołudnie w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie zabrzmi jego koncert urodzinowy. W programie znajdą się kompozycje samego mistrza.

W czasie koncertu, który odbędzie się w przeddzień urodzin kompozytora, melomani wysłuchają: "Hymnu do św. Adalberta", "Hymnu do św. Daniłła", II Symfonii "Wigilijnej" oraz nawiązującego do muzyki cerkiewnej hymnu a cappella "Iże Chieruwimy". Przed publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej z towarzyszeniem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Całość poprowadzi sam Penderecki.

- Maestro wystąpi w Rzeszowie, w koncercie z okazji swoich urodzin, na nasze zaproszenie. Zabiegaliśmy o to od długiego czasu - powiedziała szefowa biura koncertowego w Filharmonii Podkarpackiej Marta Gregorowicz.

Krzysztof Penderecki to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich kompozytorów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy w woj. podkarpackim, w rodzinie o korzeniach ormiańskich. Ukończył studia w 1958 r. pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Wkrótce zyskał światową sławę jako przedstawiciel polskiego awangardowego kierunku w muzyce współczesnej zwanego sonoryzmem.

(-)
(PAP)
22 listopada 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia