Urodziny Stasia

Na 131. urodziny Witkacego "Kolafutryna" w Teatrze Rondo w Słupsku

W środę i czwartek już po raz 20. w Teatrze Rondo odbędzie się wieczór ekscentryczny z okazji urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Z tej okazji zobaczyć będzie można spektakl "Kolafutryna" wg scenariusza i w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.

W środę przypada 131. rocznica jego urodzin.

Z tej okazji przez dwa dni zobaczyć będzie można spektakl pod tytułem "Kolafutryna" według scenariusza i w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Jak przystało na dzieło powstałe z inspiracji koncepcją czystej formy logikę sztuki przedkłada się tu nad realizm, metafizykę nad rzeczywistość, wieloznaczność nad sens dosłowny.

- Spektakl powstał z kompilacji tekstów Witkacego. Usłyszymy fragmenty dramatów: "Marka" "Gyubal Wahazar", "Mątwa", "Oni", "W małym dworku", "Tumor Mózgowicz", a także kilku jego wierszy - wymienia Stanisław Miedziewski. - Mimo że te utwory powstały niemal 80 lat temu, wciąż są zaskakująco aktualne i znakomicie pasują do naszej rzeczywistości społeczno-politycznej. Uważni widzowie z pewnością bez trudu je odczytają.

W dwugodzinnym spektaklu weźmie udział niemal 40 osób. Są wśród nich aktorzy zawodowi, teatralni wolontariusze z Ronda, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tancerze, debiutujący na scenie miłośnicy sztuki, śpiewacy, a także dziennikarze i przedsiębiorcy.

Autorem muzyki, która podczas przedstawień zabrzmi na żywo, jest Bartosz Kieresiński. Scenografię przygotowuje Piotr Igor Sałata, natomiast za kostiumy i charakteryzację odpowiedzialna jest Krystyna Bogusz.

- To pospolite ruszenie teatralne miasta Słupska - mówi reżyser "Kolafutryny". - Wspólnie przygotowujemy coś, co można nazwać witkacowskim koszmarem sennym z przebłyskami realności, w których pojawi się otaczający nas świat. Witkacy jawić się będzie jako prorok, który przewidział pewne mechanizmy, z jakimi dzisiaj mamy do czynienia. Widzowie zobaczą też bardzo ciekawy zbiór aktorów, którzy z tekstów Witkacego wydobędą specyficzny sens humorystyczny. Mam nadzieję, że dzięki swobodnej zabawie konwencjami widzowie osiągną teatralną satysfakcję.

Przedstawienie będzie można zobaczyć w środę i czwartek w teatrze Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a. Bilety kosztują 22 i 18 zł, rezerwacja telefoniczna pod numerem 59 842 63 49.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
23 lutego 2016

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia