Urodziny Witkacego

35 lat Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem

Przed 35 laty Andrzej Dziuk z grupą świeżo upieczonych absolwentów aktorstwa PWST w Krakowie przyjechali do Zakopanego i założyli Teatr na miarę swoich marzeń. Dali mu imię Witkacego. Tak powstała przez cały ten okres jedna z najlepszych i najciekawszych scen w Polsce.

Dziuk od początku preferuje twórczość Witkacego, ale nie stronił i nie stroni też od innych ważnych i ciekawych autorów. W tym roku 35 urodziny Teatru obchodzone przez cztery dni - od 26 do 29 lutego, zbiegną się ze 135 urodzinami Witkacego. Dziuk - autor opracowania tekstu i muzyki oraz reżyser - pokaże swoją najnowszą premierę - „Rzeźnię" Mrożka, już zauważoną przez krytyków. Nowością też będzie spektakl Andrzeja Bieniasa „Stachura - się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj". Interesująco zapowiada się przedstawienie na prozie Juliena Greena „Nieprzyjaciel", na które Dziuk - scenarzysta, autor opracowania muzycznego i reżyser - zaprosi do klimatycznego dworu Tetmajerów w Łopusznej.

Nastrojowo zapowiada się recital Doroty Ficoń „Intymne". Stworzony z utworów skomponowanych przez Jerzego Chruścińskiego do tekstów Eluarda, Witkacego, Tuwima, Rilkego, Dickinson i Herberta. Interesująco koncerty „Sonos Sacris - Pieśni Świata" Michaela Jonesa i zespołu Mandorla oraz w urodzinowym finale „Tratwa szaleńców" z udziałem aktorów i przyjaciół Teatru Witkacego.

Wreszcie wydarzenia niezwykłe - wystawa litografii Chagalla „Przeczucie cudu". Po sukcesach na Litwie, Łotwie, Słowacji i w Szwecji w „Witkacym". Złożona z 43 oryginalnych prac Chagalla z prywatnej kolekcji Kessaouri zawiera szokujące i surrealistyczno - oniryczne obrazy o tematyce religijnej i mitycznej.

Będą też liczne spotkania i inne atrakcje m.in. film „Dziuk" według scenariusza i w reżyserii Dominika Rakoczego, o twórcy Teatru Witkacego i licznych w nim dokonań. Na zakończenie tort z podziękowaniem za 35 lat i toast za Witkacego i „Szaleńców Bożych", którzy przed 35 laty przyjechali do Zakopanego z Krakowa.

Teatr Witkacego nie narzeka na brak widowni. Są to stali i wytrwali bywalcy głównie z Krakowa, Warszawy i Zakopanego, ale również przypadkowi turyści i wczasowicze, którzy przyjeżdżają w Tatry z różnych stron Polski na narty i po opaleniznę. Przychodzą wieczorem do „Witkacego", zaszczepiają się nim i od tej pory bywają częściej. Tym bardziej, że oferta teatralna lub z okolic sztuki i muzyki goni ofertę równie atrakcyjną i ciekawą.
„Witkacy" przez te 35 lat stał się dobrym schroniskiem dla „teatrałów", jak pisał Witkacy, myśląc o aktorach, ale także widzach. - Jeśli chcesz przeżyć coś prawdziwie ważnego, nie boisz się być sobą, nie wstydzisz się myśleć inaczej, pragniesz uśmiechnąć się do siebie po raz pierwszy, czekamy z gorącą herbatą! - dodają do tego ludzie z „Witkacego". Teatru od zawsze artystycznego, z tą odrobiną metafizyki, która od 35 lat próbuje odmienić nas i przemienić poprzez przekraczanie siebie pozwalając piąć się aż do samiuśkich Tater.

Program:

26 lutego środa
- godz. 19.15 „Nieprzyjaciel" na kanwie Juliena Greena, przekład Julian Rogoziński, scenariusz, scenografia, opracowanie muzyczne i reżyseria Andrzej Dziuk.
- godz. 20.15 „Intymne". Dorota Ficoń śpiew, muzyka Jerzy Chruściński.

27 lutego czwartek
- godz. 19.15 wernisaż wystawy litografii Marca Chagalla.
godz. 20.00 „Stachura - się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj" reżyseria Andrzej Bienias.

28 lutego piątek
- godz. 19.15 Sławomir Mrożek „Rzeźnia", opracowanie tekstu i muzyki oraz reżyseria Andrzej Dziuk.
- godz. 19.30 Michael Jones & Zespół Mandorola koncert „Sonos Sacris - Pieśni Świata".
- godz. 23.15 Sławomir Mrożek „Rzeźnia", opracowanie tekstu i muzyki oraz reżyseria Andrzej Dziuk.

29 lutego sobota
- godz. 18.00 „Dziuk" film dokumentalny, scenariusz i reżyseria Dominik Rakoczy.
- godz. 21.00 „Tratwa szaleńców" koncert urodzinowy, reżyseria Andrzej Dziuk.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Zakopane
22 lutego 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...