Urodziny Witkacego

35 lat Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem

Przed 35 laty Andrzej Dziuk z grupą świeżo upieczonych absolwentów aktorstwa PWST w Krakowie przyjechali do Zakopanego i założyli Teatr na miarę swoich marzeń. Dali mu imię Witkacego. Tak powstała przez cały ten okres jedna z najlepszych i najciekawszych scen w Polsce.

Dziuk od początku preferuje twórczość Witkacego, ale nie stronił i nie stroni też od innych ważnych i ciekawych autorów. W tym roku 35 urodziny Teatru obchodzone przez cztery dni - od 26 do 29 lutego, zbiegną się ze 135 urodzinami Witkacego. Dziuk - autor opracowania tekstu i muzyki oraz reżyser - pokaże swoją najnowszą premierę - „Rzeźnię" Mrożka, już zauważoną przez krytyków. Nowością też będzie spektakl Andrzeja Bieniasa „Stachura - się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj". Interesująco zapowiada się przedstawienie na prozie Juliena Greena „Nieprzyjaciel", na które Dziuk - scenarzysta, autor opracowania muzycznego i reżyser - zaprosi do klimatycznego dworu Tetmajerów w Łopusznej.

Nastrojowo zapowiada się recital Doroty Ficoń „Intymne". Stworzony z utworów skomponowanych przez Jerzego Chruścińskiego do tekstów Eluarda, Witkacego, Tuwima, Rilkego, Dickinson i Herberta. Interesująco koncerty „Sonos Sacris - Pieśni Świata" Michaela Jonesa i zespołu Mandorla oraz w urodzinowym finale „Tratwa szaleńców" z udziałem aktorów i przyjaciół Teatru Witkacego.

Wreszcie wydarzenia niezwykłe - wystawa litografii Chagalla „Przeczucie cudu". Po sukcesach na Litwie, Łotwie, Słowacji i w Szwecji w „Witkacym". Złożona z 43 oryginalnych prac Chagalla z prywatnej kolekcji Kessaouri zawiera szokujące i surrealistyczno - oniryczne obrazy o tematyce religijnej i mitycznej.

Będą też liczne spotkania i inne atrakcje m.in. film „Dziuk" według scenariusza i w reżyserii Dominika Rakoczego, o twórcy Teatru Witkacego i licznych w nim dokonań. Na zakończenie tort z podziękowaniem za 35 lat i toast za Witkacego i „Szaleńców Bożych", którzy przed 35 laty przyjechali do Zakopanego z Krakowa.

Teatr Witkacego nie narzeka na brak widowni. Są to stali i wytrwali bywalcy głównie z Krakowa, Warszawy i Zakopanego, ale również przypadkowi turyści i wczasowicze, którzy przyjeżdżają w Tatry z różnych stron Polski na narty i po opaleniznę. Przychodzą wieczorem do „Witkacego", zaszczepiają się nim i od tej pory bywają częściej. Tym bardziej, że oferta teatralna lub z okolic sztuki i muzyki goni ofertę równie atrakcyjną i ciekawą.
„Witkacy" przez te 35 lat stał się dobrym schroniskiem dla „teatrałów", jak pisał Witkacy, myśląc o aktorach, ale także widzach. - Jeśli chcesz przeżyć coś prawdziwie ważnego, nie boisz się być sobą, nie wstydzisz się myśleć inaczej, pragniesz uśmiechnąć się do siebie po raz pierwszy, czekamy z gorącą herbatą! - dodają do tego ludzie z „Witkacego". Teatru od zawsze artystycznego, z tą odrobiną metafizyki, która od 35 lat próbuje odmienić nas i przemienić poprzez przekraczanie siebie pozwalając piąć się aż do samiuśkich Tater.

Program:

26 lutego środa
- godz. 19.15 „Nieprzyjaciel" na kanwie Juliena Greena, przekład Julian Rogoziński, scenariusz, scenografia, opracowanie muzyczne i reżyseria Andrzej Dziuk.
- godz. 20.15 „Intymne". Dorota Ficoń śpiew, muzyka Jerzy Chruściński.

27 lutego czwartek
- godz. 19.15 wernisaż wystawy litografii Marca Chagalla.
godz. 20.00 „Stachura - się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj" reżyseria Andrzej Bienias.

28 lutego piątek
- godz. 19.15 Sławomir Mrożek „Rzeźnia", opracowanie tekstu i muzyki oraz reżyseria Andrzej Dziuk.
- godz. 19.30 Michael Jones & Zespół Mandorola koncert „Sonos Sacris - Pieśni Świata".
- godz. 23.15 Sławomir Mrożek „Rzeźnia", opracowanie tekstu i muzyki oraz reżyseria Andrzej Dziuk.

29 lutego sobota
- godz. 18.00 „Dziuk" film dokumentalny, scenariusz i reżyseria Dominik Rakoczy.
- godz. 21.00 „Tratwa szaleńców" koncert urodzinowy, reżyseria Andrzej Dziuk.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Zakopane
22 lutego 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia