Uznanie międzynarodowego grona krytyków

"Sen nocy letniej" - chor. Izadora Weiss - Opera Bałtycka w Gdańsku

Spektakl Izadory Weiss "Sen nocy letniej" zostanie pokazany dwa razy w sobotę (31 maja) w siedzibie Harbiye Muhsin Erturul Theatre na 19. Istanbul Theatre Festival.

Spektakl ten znalazł się wśród najlepszych zagranicznych produkcji prezentowanych raz na dwa lata podczas tego prestiżowego tureckiego wydarzenia, którego historia sięga 1989 roku.

"Sen nocy letniej" zdobył już uznanie międzynarodowego grona krytyków, a entuzjastyczne recenzje ukazały się m.in. na łamach "Financial Times" i "Ballet Magazine". Graham Watts w magazynie "Dance Europe" uznał spektakl za najlepszą na świecie premierę taneczną sezonu 2012/13. Zaś według Bruce'a Marriotta z www.dancetabs.com "jest to spektakl, który można zabrać w dowolne miejsce na świecie i nadal nawiąże on kontakt z publicznością". Graham Watts na łamach "Dance Europe" w styczniu 2014 roku pisał o Bałtyckim Teatrze Tańca: "Siłą nadającą życie zespołowi jest Izadora Weiss (...) Weiss staje twarzą w twarz ze stawiającym niemałe wyzwanie materiałem po obu stronach spektrum tragedii i komedii i tworzy przykuwającą uwagę choreografię, wyrażając swe intencje narracyjne z mocą i klarownością. Z takiej jakości dorobkiem BTT dynamicznie wyłania się jako fascynująca nowa siła na arenie europejskiego tańca współczesnego".

Za spektakl "Sen nocy letniej" Izadora Weiss otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa oraz Honorową Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014r.

(-)
Materiał Teatru
29 maja 2014
Portrety
Izadora Weiss

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...