Vivaldi contra Piazzolla

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Już 9 marca 2012 roku Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na kolejne spotkanie z mistrzem batuty i wspaniałym interpretatorem Wojciechem Rajskim.

Tym razem Orkiestra OiFP wystąpi pod batutą maestro Rajskiego w projekcie muzycznym Vivaldi contra Piazzolla.

Solistami piątkowego wieczoru będą młodzi, wybitni wirtuozi skrzypiec: Liv Migdal z Niemiec oraz Francesco Sica z Włoch, którzy swoimi niezwykłymi umiejętnościami i dojrzałością artystyczną zahipnotyzują białostocką publiczność.

W programie piątkowego koncertu znajdzie się cykl czterech koncertów skrzypcowych skomponowanych przez Antonio Vivaldiego - Cztery pory roku (Le quattro stagioni) op. 8.

W drugiej części koncertu usłyszymy Cztery pory roku (Las Cuatro Estaciones Porteñas) argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli.

O ile o koncertach Antonio Vivaldiego, mistrza epoki baroku, uznanego za jednego z najwybitniejszych malarzy dźwięków i apologetów natury napisano już niemal wszystko, o tyle zbiór czterech tang Piazzolli to muzyka budząca niezwykłe oczekiwania i emocje.

Las Cuatro Estaciones Porteñas w zamierzeniu kompozytora nie stanowią jednego cyklu. Powstawały w różnym czasie, jako odrębne kompozycje, choć zdarzało się, że sam Piazzolla (wybitny bandoneonista, lider zespołów wykonujących tanga) grywał je wszystkie razem. Utwór Verano Porteño (Lato w Buenos Aires) powstał najwcześniej (w 1964 roku), w pierwotnej wersji jako muzyka sceniczna do sztuki Melenita de Oro Alberto Rodrígueza Muñoza. Otoño Porteño (Jesień w Buenos Aires) datuje się na 1969 rok, zaś Primavera Porteña (Wiosna w Buenos Aires) i Invierno Porteño (Wiosna w Buenos Aires) powstały o rok później.

Ponadczasowe okazały się walory wirtuozowskie Le quattro stagioni Vivaldiego, piękna melodyka, intrygująca harmonika, mnogość ciekawych efektów brzmieniowych i mozaikowa forma koncertu-ronda.

Poszczególne koncerty skrzypcowe: Wiosna (La Primavera), Lato (L’Estate), Jesień (L’Autumno), Zima (L’Inverno) powstawały w latach 1725-1730.

Vivaldi i Piazzolla razem w koncertowy wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej stworzą barwny muzyczny obraz.

(-)
Materiały OiFP
7 marca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia