W 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego

"Czarna maska" - aut. Gerhart Hauptmann - komp. Krzysztof Penderecki - reż. Georg Zlabinger - NOSPR w Katowicach

NOSPR przedstawi „Czarną maskę" w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Inscenizowane wykonanie koncertowe opery Krzysztofa Pendereckiego „Czarna maska" odbędzie się 23 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncert będzie częścią obchodów 90. rocznicy urodzin zmarłego ponad 3,5 roku temu kompozytora.

Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Chórem Narodowego Forum Muzyki pokieruje nowa dyrektor artystyczna NOSPR Marin Alsop, za inscenizację odpowiada austriacki reżyser młodego pokolenia Georg Zlabinger, współpracujący z wieloma prestiżowymi teatrami i festiwalami operowymi.

"Na jednej scenie mamy chór, orkiestrę i cały wielki zespół solistów. Dlatego do koordynowania projektu zaprosiliśmy reżysera Georga Zlabingera, który zaproponował rozwiązania, aby zmieścić to wszystko w przestrzeni sceny" - wskazała Marin Alsop, oceniając, iż trwająca niespełna dwie godziny "Czarna maska" to utwór o niezwykle zwartej konstrukcji, z czytelnym przekazem.

Marin Alsop podkreśliła wartość twórczości scenicznej Krzysztofa Pendereckiego. "Jego melodie są piękne, ale najważniejsze jest to, jakim Penderecki jest dramaturgiem, jak dobrze rozumie istotę dramatu ludzkiej egzystencji. Bardzo przemawia do mnie głęboki humanizm jego muzyki" – powiedziała.

W międzynarodowym gronie solistów znaleźli się m.in. koreańska sopranistka Yeree Suh (związana m.in. z Staatsoper Unter den Linden w Berlinie czy Theater an der Wien), solista Staatstheater w Norymberdze Tadeusz Szlenkier, związana z Metropolitan Opera Jennifer Johnson Cano, występujący m.in. w mediolańskiej La Scali Patrick Vogel oraz Patrick Alexander Keefe z English National Opera.

W inscenizowanym wykonaniu koncertowym śpiewacy i orkiestra dzielą tę samą scenę. "Chcę skorzystać z niezwykłej architektury NOSPR, uwzględnić w inscenizacji nietypowe przestrzenie sali koncertowej, a dzięki temu dać publiczności możliwość bliższego kontaktu z wykonawcami i tym samym – intensywniejszego doświadczenia muzyki i dramatu" - wyjaśnił reżyser inscenizacji.

Koncert będzie transmitowany na żywo 23 listopada o 19.30 przez platformę medici.tv pod adresem https://www.medici.tv/en/concerts/marin-alsop-conducts-penderecki-black-mask-90th-birthday-nospr.

Spektaklowi będzie towarzyszyć wystawa "Krzysztof Penderecki. Czarna maska. 12 słów Mistrza", składająca się z 12 fotografii kompozytora, któremu w Krakowie, Lusławicach, Wiedniu i Salzburgu przyglądał się przez obiektyw fotografik Bartek Barczyk. Każde ze zdjęć opisano cytatem z Pendereckiego, zaczerpniętym z rozmów, jakie przeprowadził z nim Aleksander Laskowski.

"Czarna maska" to opera w jednym akcie według dramatu Gerharta Hauptmanna, laureata literackiej Nagrody Nobla. Akcja dzieje się w miasteczku Bolkenhain (dzisiejszy Bolków) na Dolnym Śląsku w 1662 roku. Prawykonanie opery odbyło się 15 sierpnia 1986 r. w Salzburgu, po czym inscenizację zaprezentowano w Operze Wiedeńskiej. Polska prapremiera w oryginalnej wersji językowej pod dyrekcją Mieczysława Dondajewskiego i w reżyserii Ryszarda Peryta odbyła się w Poznaniu w 1987 r., a w wersji polskiej – rok później w Warszawie.

(-)
Kurier PAP
22 listopada 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia