W agonie i w eposach starożytnej Grecji

Spotkanie poprowadzi Marzena Sadocha

Wszechnica Teatralna - W agonie i w eposach starożytnej Grecji.
17.09.2012 . Wstęp wolny

Kuratorium Oświaty we WrocławiuSpotkanie poprowadzi Marzena Sadocha - dramaturżka Teatru Polskiego we Wrocławiu i wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W trakcie spotkania zostaną podjęte lektury z podstawy programowej:
Antygona Sofoklesa
Iliada /Odyseja Homera

Godziny wykładu:
10:00-11:00 - gimnazja
11:30-12:30 - szkoły ponadgimnazjalneGniew jako źródło buntu i początek rewolucji, czyli czy Antygona zostałaby terrorystką?

"Gniew, bogini, opiewaj Achilla, syna Peleusa" to początkowy wers Iliady, "Słowami świadczyć miłość - to nie miłość" odpowiada Ismenie Antygona, "Zaklnę nieśmiertelne nieba! A wtedy Zeus te psoty równym spłaci płatem, I wszyscy gardło dacie na miejscu, tu, na tem..." grozi Telemach w pieśni pierwszej Odysei.

Czy gniew jest początkiem rewolucji? Gniew przeciw bogom, narodom, rodzinie może być początkiem nowego porządku na planie osobistym, społecznym i globalnym. Może być niszczącą amunicją terroryzmu, zarzewiem wojny, impulsem do zbrodni.

Czy bunt skazany na porażkę jest szaleństwem idealistów? Co ma wspólnego Antygona z Czarnymi Wdowami z zamachu na teatr na Dubrowce i pozycją kobiety w polskim społeczeństwie?

Ten wykład będzie stawiał pytania, prowokując szukanie odpowiedzi.

Marzena Sadocha

(-)
Materiał Organizatorów
14 września 2012

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...