W Arlekinie bajki tylko dla dorosłych

"Złota różdżka" reż. Jerzy Bielunas - Teatr Arlekin w Łodzi

Staś Straszydło, niesforna Kasia i Juleczek, co lubił ssać palec - oto bohaterowie wierszyków spisanych ku przestrodze dzieci przez Heinricha Hoffmanna w "Złotej różdżce". Przeniesienia makabrycznych historyjek na scenę Teatru Lalek "Arlekin" podjął się Jerzy Bielunas, reżyser teatralny i telewizyjny

- "Złotą Różdżką" powracam do pomysłu spektaklu zrealizowanego 20 lat temu jako dyplom w szkole teatralnej. To jednak całkiem inna realizacja, wzbogacona o plastykę i animacje - mówi. - Z powodu mojego zamiłowania do groteski i makabreski, Hoffmann kojarzył mi się zawsze z twórczością Rolanda Topora. Kiedyś te wierszyki traktowano serio, sceny okrucieństwa wzbudzały kontrowersje, dziś dostrzega się w nich czysty surrealizm. Inaczej się nie da. Są przerażająco śmieszne.

Na Dużej Scenie "Arlekina" aktorom przygrywał będzie 6-osobowy zespół. Kompozycje Marka Materny, nieżyjącego brata Krzysztofa, na nowo zaaranżował Mateusz Pospieszalski.

Dopisał też muzykę do wierszyków włączonych do spektaklu. Usłyszymy chorał na trzy głosy, pastisz ballady i pieśni z szkółki niedzielnej, a nawet piosenki rapowane.

Jerzy Bielunas w 2003 r. otrzymał Złotą Maskę za najlepszy spektakl dla dzieci ("Zwierzęta doktora Doolittle" w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie), reżyserował spektakle muzyczne, m.in. koncert Nicka Cave\'a i przyjaciół "W moich ramionach" i "Gorzkie żale", upamiętniające rocznicę śmierci Jan Paweł II.

Heinrich Hoffmann urodził się w 1809 r. we Frankfurcie. Pracował jako lekarz, kierował miejskim zakładem psychiatrycznym. W grudniu 1844 r. wyszło pierwsze wydanie "Lustige Geschichten und drollige Bilder", której zawdzięcza sławę.

Spektakl dla widzów dorosłych będzie miał premierę 21 maja o godz. 18. Towarzyszyć będzie jej wystawa starodruków "Różdżki" i lalek z papieru Mirosławy Truchty-Nowickiej pt. "Przekorna Trupa Stasia Straszydło".

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
19 maja 2011

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia