W Arlekinie bajki tylko dla dorosłych

"Złota różdżka" reż. Jerzy Bielunas - Teatr Arlekin w Łodzi

Staś Straszydło, niesforna Kasia i Juleczek, co lubił ssać palec - oto bohaterowie wierszyków spisanych ku przestrodze dzieci przez Heinricha Hoffmanna w "Złotej różdżce". Przeniesienia makabrycznych historyjek na scenę Teatru Lalek "Arlekin" podjął się Jerzy Bielunas, reżyser teatralny i telewizyjny

- "Złotą Różdżką" powracam do pomysłu spektaklu zrealizowanego 20 lat temu jako dyplom w szkole teatralnej. To jednak całkiem inna realizacja, wzbogacona o plastykę i animacje - mówi. - Z powodu mojego zamiłowania do groteski i makabreski, Hoffmann kojarzył mi się zawsze z twórczością Rolanda Topora. Kiedyś te wierszyki traktowano serio, sceny okrucieństwa wzbudzały kontrowersje, dziś dostrzega się w nich czysty surrealizm. Inaczej się nie da. Są przerażająco śmieszne.

Na Dużej Scenie "Arlekina" aktorom przygrywał będzie 6-osobowy zespół. Kompozycje Marka Materny, nieżyjącego brata Krzysztofa, na nowo zaaranżował Mateusz Pospieszalski.

Dopisał też muzykę do wierszyków włączonych do spektaklu. Usłyszymy chorał na trzy głosy, pastisz ballady i pieśni z szkółki niedzielnej, a nawet piosenki rapowane.

Jerzy Bielunas w 2003 r. otrzymał Złotą Maskę za najlepszy spektakl dla dzieci ("Zwierzęta doktora Doolittle" w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie), reżyserował spektakle muzyczne, m.in. koncert Nicka Cave\'a i przyjaciół "W moich ramionach" i "Gorzkie żale", upamiętniające rocznicę śmierci Jan Paweł II.

Heinrich Hoffmann urodził się w 1809 r. we Frankfurcie. Pracował jako lekarz, kierował miejskim zakładem psychiatrycznym. W grudniu 1844 r. wyszło pierwsze wydanie "Lustige Geschichten und drollige Bilder", której zawdzięcza sławę.

Spektakl dla widzów dorosłych będzie miał premierę 21 maja o godz. 18. Towarzyszyć będzie jej wystawa starodruków "Różdżki" i lalek z papieru Mirosławy Truchty-Nowickiej pt. "Przekorna Trupa Stasia Straszydło".

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
19 maja 2011

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...