W Ateneum kolejna sztuka z audiodeskrypcją

"Biegnijcie do szopki" - reż. Krystian Kobyłka - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

W najbliższą środę, 5 lutego o godz. 9.30 przedstawienie „Biegnijcie do szopki” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum zagrane zostanie po raz pierwszy dla widzów niewidomych i słabo widzących.

Sztuka Edmunda Wojnarowskiego to trzecia inscenizacja w repertuarze katowickiego teatru (po „Kopciuszku" i „Najmniejszym balu świata"), przygotowana w wersji z audiodeskrypcją, czyli opisem całej sfery wizualnej spektaklu, odczytywanym przez lektora. Osoby ze wzrokową niepełnosprawnością słyszą go przez bezprzewodowe słuchawki, które pozwalają – co bardzo ważne – na równoczesny, pełny odbiór kwestii padających ze sceny oraz niezakłócony odbiór widowiska publiczności pełnosprawnej.

Autorką tekstu audiodeskrypcji jest – tak jak w przypadku poprzednich tytułów – Izabela Künstler, a jako lektorkę usłyszymy Katarzynę Prudło.

Dodajmy, że premiera przedstawienia w tej wersji przygotowana została w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością" – Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą" i Fundacji Kultury bez Barier, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czas kolędowania dobiega wprawdzie końca, ale gdy sztuka wróci na afisz w następnym sezonie – Ateneum będzie miało już gotową propozycję dla niewidomych teatromanów, i tych małych, i dużych, bo „Biegnijcie do szopki" to inscenizacja prawdziwie familijna, dla dzieci i dorosłych.

 

Renata Chudecka
Materiał Teatru
4 lutego 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia