W Ateneum podsumowanie „Lata w teatrze"!

"Lato w teatrze" - 2019 - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

W ramach programu „Lato w teatrze" Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum od 8 lipca realizuje projekt pn. „TworzyMY!", w którym uczestniczy 40 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Tematem przewodnim twórczych poszukiwań jest przełamywanie osamotnienia i budowanie więzi.

W trakcie warsztatów dzieci powoływały do życia własnych bohaterów – mieszkańców ogromnej kamienicy, którzy z różnych powodów nie nawiązują z sobą kontaktu. Wymyślone przez uczestników etiudy stały się podstawą do stworzenia scenariusza widowiska. Praca nad jego fabułą była jednocześnie pretekstem do podjęcia trudnego tematu, a także okazją do pokazania teatru jako sztuki interdyscyplinarnej; podczas zajęć dzieci poznają bowiem teatr „od kuchni", wchodzą w role aktora, scenarzysty, muzyka, scenografa, odkrywają też tajniki wykorzystania mediów i niekonwencjonalnych form promocji. Wspólne tworzenie spektaklu pozwala im również rozwijać kompetencje społeczne: uczy współpracy w grupie, otwartości oraz kształtuje poczucie współodpowiedzialności za efekt końcowy.

W najbliższą niedzielę – 21 lipca o godz. 11.00 w Teatrze Śląskim na Scenie w Malarni (ul. Teatralna 2a) – uczestnicy podsumują dwutygodniowe warsztaty przedstawieniem finałowym pt. „TworzyMy!" Utrzymane w konwencji kryminału, opowiada ono o serii dziwnych zdarzeń, które mają miejsce w pewnej kamienicy. Zaniepokojeni mieszkańcy wzywają na pomoc detektywa, który odkrywa niewiarygodną intrygę....

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – bezpłatne wejściówki do odbioru w Dziale Organizacji Widowni Teatru Ateneum (ul. św. Jana 10) od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 (tel. 32 253 79 26).

Anna Nowak
specjalista ds. edukacji

Renata Chudecka
Materiał Teatru
19 lipca 2019
Wątki
Lato 2019

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia