W cyklu Czytanie świata

"Ammen" - aut. Daniel Goetsch - Teatr Powszechny w Radomiu

W naszym cyklu “Czytanie świata" proponujemy tym razem prapremierową prezentację utworu szwajcarskiego dramaturga Daniela Goetscha pt. “Ammen".

Autor, wyraźnie zafascynowany swoim wielkim rodakiem Friedrichem Dürrenmattem, nazwał swoją sztukę tragedią komiczną. I rzeczywiście komizm miesza się tutaj z dramatem ludzkim, “niskie” z “wysokim”. Tytułowe Ammen to mała miejscowość, gdzieś na Ziemi. Jego mieszkańcy, lecząc się z traumy po zbrodni, jakiej dopuściła się na “obcych” miejscowa młodzież, przyjęli kodeks moralny i prawny mający uchronić ich od przemocy.

Do czego może doprowadzić przesadne stosowanie nowych zasad, łatwo się domyślić. Jakież to pole do manipulacji i przemocy... Kim staną się obrońcy moralności i nowej wiary? Czy uda im się zwalczyć dawny problem nietolerancji, ksenofobii i awanturnictwa?

Do Ammen przyjeżdżamy z byłym mieszkańcem tej miejscowości, młodym chłopakiem o imieniu Keno. Keno nie brał udziału w wydarzeniach sprzed kilku lat. Jest wyraźnie inny. Jego naiwnymi oczami poznajemy oczyszczone, przestrzegające zasad zapisanych w “Księdze” Ammen i czasami uśmiech zamiera nam na ustach, bo niektóre sytuacje wydają nam się dziwnie znajome…

W obsadzie: Katarzyna Bargiełowska (gościnnie), Joanna Jędrejek, Ewa Trochim, Jarosław Rabenda, Wojciech Wachuda i Janusz Łagodziński. Zapraszamy serdecznie.

Janusz Łagodziński
Materiały Teatru
11 grudnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...