W Gdyni gra muzyka

Festiwal Teatró Muzycznych - Gdynia

Przed nami druga edycja Festiwalu Teatrów Muzycznych. Zobaczymy 13 spektakli niemal wszystkich scen muzycznych w Polsce. Będą towarzyszyły im konkursowe emocje.

- W tym roku zmieniamy formułę - zapowiada Violetta Czajewska - Chrzanowska, rzecznik Teatru Muzycznego w Gdyni. - Powołamy jury, które oceni najlepsze kreacje aktorskie: wybierze zdobywców nagród za najlepsze żeńskie i męskie role pierwszo i drugoplanowe oraz epizod. Jury będzie oceniać wykonawców, a nie realizatorów. Bo inscenizacja dużych spektakli muzycznych w dużej mierze zależy od pieniędzy. Nie chcemy urządzać wyścigu na najkosztowniejsze przedsięwzięcie, lecz konkurs na najciekawsze kreacje aktorskie - podkreśla.

W zeszłym roku prezentacje festiwalowych spektakli trwały blisko miesiąc i odbywały się co kilka dni. W tym roku (głównie ze względu na tryb pracy jury) od 17 do 26 kwietnia co wieczór widownia będzie oglądać kolejne festiwalowe inscenizacje.

Po raz pierwszy też miejscem gościnnych spektakli będzie nie tylko gdyński Teatr Muzyczny, ale również Teatr Miejski im. W. Gombrowicza, a także centra kultury w Kwidzynie i Tczewie.

Festiwal Teatrów Muzycznych, który w zeszłym roku został zorganizowany po raz pierwszy, jest autorskim pomysłem Macieja Korwina, dyrektora gdyńskiej sceny. - To przedsięwzięcie, jakiego w Polsce dotąd nie było. Jest wiele festiwali teatralnych, ale żaden nie obejmuje scen muzycznych - mówi Maciej Korwin, który od 12 lat kieruje Teatrem Muzycznym w Gdyni. Ta najstarsza w kraju scena musicalowa w zeszłym roku obchodziła 50. urodziny i z tej okazji zaprosiła wszystkie pozostałe teatry tej branży. Festiwal spodobał się publiczności i zebrał dobre opinie recenzentów, dlatego w tegorocznym kalendarzu imprez kulturalnych nie mogło zabraknąć jego drugiej edycji. Organizacja imprezy pochłonie 850 tys. 

W tym roku zabraknie cieszącego się dużą popularnością warszawskiego Teatru Roma. Dlaczego? - Ich spektakle przygotowywane są z rozmachem i ściśle wpisane w konstrukcję budynku Romy - tłumaczy dyrektor Korwin. Z tych powodów w zeszłym roku Roma nie przywiozła do Gdyni żadnej pozycji ze swojego repertuaru (poza monodramem "Moja mama Janis") i pokazała entuzjastycznie przyjęty przez publiczność show "Najlepsze z Romy". W tym roku Roma będzie w Gdyni nieobecna. - Ich sztandarowy spektakl "Upiór w operze" ma taką dekorację, że gdybyśmy jakimś cudem zainstalowali ją w Gdyni, to Roma przez dziesięć dni nie mogłaby go grać - dodaje Korwin. 

Ale za to będzie wiele innych ciekawych przedstawień. Wśród nich "Opera za trzy grosze" wrocławskiego teatru Capitol (w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, który w Gdyni z powodzeniem wyreżyserował m.in. "Franscesco" i "Hair"), "Wieczór Latynoski" warszawskiego Teatru Buffo z udziałem Janusza Józefowicza, Janusza Stokłosy i Nataszy Urbańskiej), "Rzecz Budda Chinaski" z Justyną Szafran oraz gościnny recital Katarzyny Groniec "Listy Julii". 

Bilety na poszczególne spektakle kosztują od 30 do 100 zł. Natomiast karnety na wszystkie konkursowe spektakle kosztowały 594 i 478 złotych, ale wszystkie zostały już sprzedane. 

Program 

Teatr Rozrywki w Chorzowie "Jesus Christ Superstar" (18.04 godz.19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża) 

Teatr Muzyczny w Łodzi "Yentl" (17.04 godz.19, Kwidzyńskie Centrum Kultury; 18.04, godz.19 Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie; 19.04, godz.17 Teatr Miejski w Gdyni)

Teatr Muzyczny w Lublinie "Skrzypek na dachu" (19. 04 godz.19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża)

Gliwicki Teatr Muzyczny "Ragtime" (20.04 godz. 19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża)

Teatr Buffo z Warszawy "Wieczór Latynoski" (21.04 godz.19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża) 

Teatr Muzyczny z Poznania "Phantom" na podst. powieści "Upiór w Operze" (22.04 godz.19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża) 

Teatr Muzyczny "Capitol" z Wrocławia "Rzecze Budda Chinaski" (spektakl pozakonkursowy, 22.04 godz.17, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Kameralna) 

Teatr Muzyczny "Capitol" z Wrocławia "Opera za trzy grosze" (23.04, godz. 19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża)

PWSTTviF w Łodzi "Longplay" (spektakl pozakonkursowy, 23.04 godz.19, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie; 24.04 godz. 17, Teatr Miejski w Gdyni)

Opera na Zamku w Szczecinie "Rent" (24.04 godz.19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża)

Teatr Muzyczny w Gdyni "Chicago" (25.04 godz. 19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża)

Gość specjalny FTM - Katarzyna Groniec, recital "Listy Julii" na podst. "The Juliet Letters" Elvisa Costello (26.04 godz.19, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Duża)

Katarzyna Fryc
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
3 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...