W gnieźnieńskim Teatrze „Szajba"

"Szajba" - reż. Marcin Liber - Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

W gnieźnieńskim Teatrze coraz bardziej czuć klimat surrealistycznej komedii, bo wielkimi krokami zbliża się premiera „Szajby" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk –współcześnie jednej z najbardziej cenionych polskich dramatopisarek. Satyryczną i absurdalną political fiction o Polsce i Polakach reżyseruje Marcin Liber, znany ze swych realizacji m.in. w Narodowym Starym Teatrze i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Gnieźnieński teatr 13 stycznia 2018 o g. 19:00 zaprezentuje nową wersję powstałej w 2006 r. sztuki, po którą sięgnął m.in. Jan Klata inscenizując ją we wrocławskim Teatrze Polskim w roku 2009. Będzie to historia dożywotniego premiera Polski, Mistera Ble i jego zabójczej miłości do Ojczyzny, tworzenia nowej polityki historycznej, wreszcie walki z terrorystami z Kujaw, chcącymi zetrzeć Polskę z mapy.

Szajba – to słowo bardzo określa charakter naszego polskiego funkcjonowania – mówi Sikorska-Miszczuk. My, jako kraj, nie mamy problemów, jak inne kraje – my mamy obsesje, kompulsje, zwariowania – my mamy szajby. Dlatego tak trudno jest nam funkcjonować racjonalnie i racjonalnie rozwiązywać konflikty... - dodaje. Dlatego „Szajba", utrzymana w konwencji surrealistycznej tragikomedii, jest kompilacją dowcipnych, nonsensownych anegdot, narodowych stereotypów i aluzji do medialnych postaci. Tekst, napisany niezwykle żywym, wyszukanym językiem zaskakuje ilością zręcznych zabaw z brutalną rzeczywistością i współczesną nowomową. A groteskowa retoryka spektaklu pozwala rozliczyć się z polską historią i podziałami między Polakami.

Scenografia jest dziełem Mirka Kaczmarka, kostiumy zaprojektowała Monika Ulańska/Grupa MIXER a muzykę skomponował Filip Kaniecki. Na scenie zobaczymy występujących gościnnie: Michała Opalińskiego i Katarzynę Strączek – wieloletnich aktorów wrocławskiego Teatru Polskiego, teraz związanych z Teatrem Polskim – w Podziemiu, powracającego na naszą scenę już po raz czwarty Sebastiana Perdka scenicznie debiutującego w gnieźnieńskim „Moście nad doliną" w reż. J. Grabowieckiej, a także Pawła Paczesnego, aktora na co dzień związanego z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi oraz aktorów Teatru Fredry: Martynę Rozwadowską, Pawła Dobka, Wojciecha Kalinowskiego, Rolanda Nowaka, Jana Niemczyka i Wojciecha Siedleckiego.

Na scenie obok aktorów wystąpi Akademia Młodego Muzyka z Gniezna pod kierunkiem Natalii Braciszewskiej-Kijak.

Sandra Konieczka
Materiał Teatru
13 stycznia 2018
Portrety
Marcin Liber

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia