W gnieźnieńskim Teatrze „Szajba"

"Szajba" - reż. Marcin Liber - Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

W gnieźnieńskim Teatrze coraz bardziej czuć klimat surrealistycznej komedii, bo wielkimi krokami zbliża się premiera „Szajby" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk –współcześnie jednej z najbardziej cenionych polskich dramatopisarek. Satyryczną i absurdalną political fiction o Polsce i Polakach reżyseruje Marcin Liber, znany ze swych realizacji m.in. w Narodowym Starym Teatrze i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Gnieźnieński teatr 13 stycznia 2018 o g. 19:00 zaprezentuje nową wersję powstałej w 2006 r. sztuki, po którą sięgnął m.in. Jan Klata inscenizując ją we wrocławskim Teatrze Polskim w roku 2009. Będzie to historia dożywotniego premiera Polski, Mistera Ble i jego zabójczej miłości do Ojczyzny, tworzenia nowej polityki historycznej, wreszcie walki z terrorystami z Kujaw, chcącymi zetrzeć Polskę z mapy.

Szajba – to słowo bardzo określa charakter naszego polskiego funkcjonowania – mówi Sikorska-Miszczuk. My, jako kraj, nie mamy problemów, jak inne kraje – my mamy obsesje, kompulsje, zwariowania – my mamy szajby. Dlatego tak trudno jest nam funkcjonować racjonalnie i racjonalnie rozwiązywać konflikty... - dodaje. Dlatego „Szajba", utrzymana w konwencji surrealistycznej tragikomedii, jest kompilacją dowcipnych, nonsensownych anegdot, narodowych stereotypów i aluzji do medialnych postaci. Tekst, napisany niezwykle żywym, wyszukanym językiem zaskakuje ilością zręcznych zabaw z brutalną rzeczywistością i współczesną nowomową. A groteskowa retoryka spektaklu pozwala rozliczyć się z polską historią i podziałami między Polakami.

Scenografia jest dziełem Mirka Kaczmarka, kostiumy zaprojektowała Monika Ulańska/Grupa MIXER a muzykę skomponował Filip Kaniecki. Na scenie zobaczymy występujących gościnnie: Michała Opalińskiego i Katarzynę Strączek – wieloletnich aktorów wrocławskiego Teatru Polskiego, teraz związanych z Teatrem Polskim – w Podziemiu, powracającego na naszą scenę już po raz czwarty Sebastiana Perdka scenicznie debiutującego w gnieźnieńskim „Moście nad doliną" w reż. J. Grabowieckiej, a także Pawła Paczesnego, aktora na co dzień związanego z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi oraz aktorów Teatru Fredry: Martynę Rozwadowską, Pawła Dobka, Wojciecha Kalinowskiego, Rolanda Nowaka, Jana Niemczyka i Wojciecha Siedleckiego.

Na scenie obok aktorów wystąpi Akademia Młodego Muzyka z Gniezna pod kierunkiem Natalii Braciszewskiej-Kijak.

Sandra Konieczka
Materiał Teatru
13 stycznia 2018
Portrety
Marcin Liber

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia