W grudniu jeszcze dwie premiery

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

"Kroki" to beckettowska obecność, "Kołysanka" - powrót do niemożliwego początku, "Katastrofa" – cena, jaką płacimy za wzniosłość, "Przychodzić i odchodzić" to zamknięcie losu w kolistość czasu.- mowi Waldemar Śmigasiewicz, reżyser spektaklu "Beckett".

Na scenie Beckett i Osiecka.

Na jednoaktowki Samuela Becketta i musical na podstawie piosenek Agnieszki Osieckiej zaprosi widzów jeszcze w tym miesiącu Teatr Powszechny. Premiera sztuki " Beckett" na podstawie jednoaktówek: "Kroki", "Kołysanka", "Katastrofa" oraz "Przychodzić i odchodzić"Samuela Becketta w przekładzie Antoniego Libery i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza odbędzie się w piątek, 28 grudnia, o godzinie 19 na scenie kameralnej teatru.

- Cztery zrealizowane przez nas jednoaktówki nie oddają w pełni znaczeń Becketta – mówi reżyser, Waldemar Śmigasiewicz. - Jednak te cztery jednoaktówki ukazują inny wymiar cielesności, inny wymiar istnienia, oparty na matematycznym systemie znaczeń. Rodzi się szansa, że poszukując tych znaczeń odnajdziemy się jakoś w codzienności naszego istnienia.

"Kroki" to beckettowska obecność, "Kołysanka" - powrót do niemożliwego początku, "Katastrofa" – cena, jaką płacimy za wzniosłość, "Przychodzić i odchodzić" to zamknięcie losu w kolistość czasu.

- Spektakl "Beckett" zbudowany jest ze słów, pod którymi kryją się nieprzebrane emblematy znaczeń – podkreśla - Jego język odziera realność z pozorów istnienia. Rozpięty w pustce i ciszy ukazuje swą niewystarczalność w opisie ludzkiej mowy. Elementarne cząstki składają się na pojęcie chwili i ta nieuchronnie krok po kroku zbliża nas ku śmierci.

Samuel Beckett (1906 – 1989 to irlandzki dramaturg, prozaik i eseista, tworzący początkowo w języku angielskim, a od 1945 – francuskim. Jest jednym z twórców teatru absurdu. Jego powieści są pozbawiane tradycyjnej narracji, utrzymane w klimacie skrajnego pesymizmu i podkreślające bezsens ludzkiej egzystencji.

Grają: Danuta Dolecka, Katarzyna Dorosińska, Karolina Łękawa, Iwona Pieniążek, Adam Majewski i Robert Mazurek.
Kolejne spektakle odbędą się 5 i 6 stycznia 2013 roku o godzinie 18 oraz 8, 9 stycznia o godzinie 11.

Hity Osieckiej

Drugie premiera to "Cafe sax. Piosenki Agnieszki Osieckiej" według scenariusza Cezarego Domagały i w reżyserii Macieja Korwina.

Cafe Sax istnieje naprawdę. Mieści się w Warszawie na Saskiej Kępie. Ta niewielka, przytulna kawiarnia była jednym z najbardziej ulubionych miejsc Agnieszki Osieckiej. Stanowiła niezwykłą przystań, do której każdego dnia dobijali życiowi rozbitkowie, w której codziennie "spełniały się marzenia i rozwiewały nadzieje"...

Osiecka uwielbiała atmosferę kawiarń, tutaj zanurzała się w gwar i tempo życia ulicy, spotykała się z ludźmi, pisała. Była znakomitą, wnikliwą i czułą obserwatorką. Podglądając ludzi, poznając ich, rozmawiając z nimi, dostawała gotowe pomysły na swoje teksty. W takich miejscach jak Cafe Sax napisała ich bardzo wiele. Dziesiątki jej piosenek okazało się później wielkimi przebojami. Była wrażliwą poetką codzienności, która miała niezwykły dar zamykania najważniejszych spraw w najprostszych słowach. Między wierszami...

Była jedną z nielicznych, którym sztuka docierania do ludzi naprawdę się udała. Jej piosenki nuciła cała Polska. Od kilku dekad stanowią nieodłączny element polskiego krajobrazu. Spektakl przypomni największe przeboje Agnieszki Osieckiej. "Małgośka", "Niech żyje bal", "Okularnicy", "Czy te oczy mogą kłamać", "Nie ma jak pompa", "Bosa nova do poduszki", "Uciekaj moje serce"... –z pewnością wysłuchane zostaną z przyjemnością przez publiczność.

Na scenie wystąpią : Izabela Brejtkop, Katarzyna Jamróz, Magdalena Placek,Patrycja Zywert Wojciech Ługowski, Ryszard Mróz, Jarosław Rabenda, Wojciech Wachuda, Joanna Jędrejek, Klaudia Kuchtyk, Łukasz Jarzyński i Kamil Woźniak.

Premiera odbędzie się w poniedziałek, 31 grudnia, o godzinie 18 i 21.30 na dużej scenie.

Na kolejne spektakle teatr zaprasza 1, 4, 5, 6 stycznia 2013 roku o godzinie 18.00.

Barbara Koś
Echo Dnia
24 grudnia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...