W hołdzie Alessandro Manzoniemu

„Requiem" Giuseppe Verdiego w Oświęcimiu i Krakowie - dyr. Tomasz Tokarczyk

Powraca „Requiem" Giuseppe Verdiego. Arcydzieło romantycznej mszy żałobnej trafiło do repertuaru Opery Krakowskiej dziewięć lat temu. 13 kwietnia 2019 roku zostanie zaprezentowane w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu, a 14 kwietnia w Operze Krakowskiej. W partiach solowych usłyszymy Katarzynę Oleś-Blacha (sopran), Annę Lubańską (alt), Mihaila Mihaylova (tenor) oraz Wołodymyra Pańkiwa (bas). Chór i Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Realizacja „Requiem" z 2010 roku była pierwszą w historii Opery Krakowskiej. Spektakl powstał we współpracy z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej i Chórem Kameralnym Capella Cracoviensis. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął wówczas Jego Eminencja ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Adam Czopek recenzował na łamach „Naszego Dziennika": „W krakowskim wykonaniu «Requiem» Verdiego było wszystko, co w tym dziele jest najistotniejsze - nastrój powagi i znakomicie rozplanowana, a zarazem przejrzysta dramaturgia oraz ekspresja".

Opera prezentowała dzieło kilkakrotnie, m.in. w Kościele Chrystusa Króla w Sanoku oraz w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu (koncert zainaugurował Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej – było to jedno z wydarzeń towarzyszących 200. rocznicy urodzin Giuseppe Verdiego).

„Requiem" to utwór napisany w hołdzie Alessandro Manzoniemu, wybitnemu pisarzowi i patriocie włoskiemu, uwielbianemu przez Verdiego. Dzieło jest osobistą i przejmującą wypowiedzią muzyczną, z szeregiem głęboko chrześcijańskich symboli, idących w parze z operowymi rozwiązaniami. Jego teatralność jest wyraźnie odczuwalna w najbardziej rozbudowanym ogniwie – „Dies irae", stanowiącym blisko 1/3 całości.

Piotr Nędzyński w nocie programowej zauważa: „«Requiem» Verdiego to nie jest msza za zmarłych, lecz raczej memento dla żywych. Skrajne uczucia znajdują w tej muzyce niezwykle silny wyraz i są żywo skontrastowane. Sąsiadują ze sobą wiara i strach, bunt i rezygnacja, cierpienie i miłosierdzie."

Obsada:
Katarzyna Oleś-Blacha – sopran
Anna Lubańska – alt
Mihail Mihaylov – tenor
Wołodymyr Pańkiw – bas

Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej, dyrygent: Tomasz Tokarczyk

13.04.2019, godz. 16:00, Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu
14.04.2019, godz. 18:30, Opera Krakowska

Na koncert w dniu 13 kwietnia 2019 bilety w cenie 40 zł są dostępne online oraz w punktach sprzedaży w Oświęcimskim Centrum Kultury oraz Kancelarii przy Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Bilety na koncert 14 kwietnia 2019 w Operze Krakowskiej w cenie od 20 do 100 zł, dostępne są w Kasie Opery oraz online.

Mateusz Ciupka
Materiał Opery
6 kwietnia 2019
Portrety
Tomasz Tokarczyk

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia